Patriotyczny koncert dla Niepodległej

Data: 11-11-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Patriotyczny koncert dla Niepodległej „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Ułani, ułani”, „Deszcz, jesienny deszcz” - to tylko niektóre przepiękne polskie piosenki, które w sobotę, 10 listopada w Galerii Biura Wystaw Artystycznych wykonał Wyrzyski Chór Męski. Koncert był wyjątkowy, a sala pękała w szwach.
Koncert chóru odbył się w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pieśni patriotyczne to specjalny repertuar, jaki wykonuje znakomity i mocno już utytułowany Wyrzyski Chór Męski. Nieprzypadkowo zatem został zaproszony na Koncert Muzyki Polskiej, a jego sława przyciągnęła tak ogromną publiczność.
Nastrój i oprawa koncertu były utrzymane w klimacie obchodów niepodległości. Dominowały biało – czerwone barwy, a goście otrzymali kotyliony, chorągiewki i śpiewniki. Ale zanim odbyło się wspólne śpiewanie, chór wykonał najbardziej znane pieśni patriotyczne. Koncert rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego", a zakończył "Rotą". Ale nie zabrakło również "Bogurodzicy”, czy sławnego "Hallelujah”, którego wykonanie rozsławiło Wyrzyski Chór Męskie wśród szerszej publiczności.
- Jesteście wizytówką powiatu pilskiego. To był wspaniały koncert o czym świadczy również ta ogromna publiczność, którą zgromadziliście. Takiej frekwencji w tym budynku jeszcze nie było - powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski dziękując członkom chóru i dyrygentowi Piotrowi Jańczakowi.
Po koncercie wszyscy zostali zaproszeni na rogale świętomarcińskie.

***
Wyrzyski Chór Męski powstał w 1999 roku. Założycielem i dyrygentem zespołu jest dr hab. Piotr Jańczak absolwent i pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Chór należy do czołowych zespołów amatorskich w Polsce. Podczas swojej intensywnej działalności artystycznej zdobył ponad 65 nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach chóralnych. Prowadzi szeroką działalność koncertową w kraju i za granicą. W programie zespołu znajdują się utwory epoki średniowiecza, renesansu, romantyzmu, utwory kompozytorów współczesnych, formy muzyki ludowej, filmowej oraz rozrywkowej. Specjalny program chór prezentuje z utworami patriotycznymi. Wyrzyski Chór Męski za osiągane sukcesy  otrzymał m.in. honorowy tytuł Ambasadora Powiatu Pilskiego.