Z przyjacielską wizytą w powiecie pilskim

Data: 28-05-2018    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Z przyjacielską wizytą w powiecie pilskim W minionym tygodniu powiat pilski odwiedzili przedstawiciele władz partnerskiego powiatu Schwalm-Eder ze starostą Winfridem Beckerem, wicestarostą Jürgenem Kaufmannem oraz przewodniczącym rady Michael Kreutzmannem. W składzie kilkunastoosobowej delegacji znaleźli się również radni Rady Powiatu oraz przedstawiciele lokalnych firm. Sporo mówiono o dalszej współpracy, a goście z Niemiec mieli  okazję zobaczyć jak powiat pilski się rozwija. Niemiecka delegacja gościła też na sesji Rady Powiatu w Pile.

Goście z Niemiec w ramach swojego dwudniowego pobytu odwiedzili m.in. firmę ALMAR w Kaczorach, która od blisko 40 lat zajmuje się konserwacją i naprawą zabytkowych pojazdów samochodowych. Kluczową marką dla zakładu jest Mercedes, w większości przypadków z przedwojennym rodowodem. Odbiorcami odrestaurowanych aut są pasjonaci motoryzacji z całego świata, nawet z Dalekiego Wschodu.

Delegacja z Niemiec zapoznała się też z działalnością firmy ZODAN w Wysokiej, specjalizującej się w produkcji domów drewnianych w technologii szkieletowej, domów z bali i domków letniskowych. Trafiają one nie tylko na polski rynek ale również do Niemiec, Francji, Szwecji, Włoch, Wielkiej Brytanii czy Szwecji.
Goście z Niemiec zwiedzili też odrestaurowane Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu oraz odwiedzili gospodarstwo rybackie Ziemowita Pirtania w Tarnowie.

Po raz pierwszy w historii współpracy partnerskiej goście z Niemic uczestniczyli też w obradach sesji Rady Powiatu w Pile.
- To była dla nas wszystkich bardzo interesująca wizyta. Jesteśmy pod wrażeniem tego jak zmienia się powiat pilski i jak pięknieje. Tkwi tu ogromny potencjał i są ludzie z pasją, którzy potrafią realizować swoje marzenia. Spotkaliśmy się z niezwykłą życzliwością i czuliliśmy się tu jak u najlepszych przyjaciół. Dziękujemy za zaproszenie staroście Eligiuszowi Komarowskiemu i zapraszamy do nas – powiedział podsumowując wizytę Winfried Becker, starosta powiatu Schwalm-Eder.

- Z partnerami z Niemiec mamy wiele wspólnych tematów. Możemy wymienić się doświadczeniami w pracy na rzecz lokalnej społeczności, a w przyszłości wspólnie pozyskiwać środki zewnętrzne na realizację integracyjnych przedsięwzięć w zakresie sportu i rekreacji dzieci i młodzieży, wymiany kulturalnej, a nawet gospodarczej – powiedział starosta Eligiusz Komarowski.

Podpisanie Aktu Partnerstwa pomiędzy Powiatem Pilskim a Powiatem Schwalm-Eder w Niemczech (Hesja) nastąpiło 18 września 2000 r. Powiat Schwalm-Eder leży w środkowych Niemczech, zajmuje powierzchnię 1500 km² i jest drugim co do wielkości powiatem w Hesji.