Historię trzeba szanować – spotkanie z dr Lucyną Kulińską

Data: 25-09-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Historię trzeba szanować – spotkanie z dr Lucyną Kulińską

Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, do Piły przyjechała dr Lucyna Kulińska, znakomita znawczyni historii najnowszej. W spotkaniu, które zorganizowano wewnątrz Młodzieżowego Domu Kultury w Pile, uczestniczyli nie tylko członkowie Towarzystwa, ale również uczniowie z pilskich szkół średnich. – Obecni mogli wysłuchać bardzo interesującego wykładu, związanego z wydarzeniami historycznymi z przełomu XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków Polski i Wschodu. Po wykładzie rozgorzała gorąca dyskusja – relacjonuje Przemysław Pochylski, etatowy członek zarządu powiatu w Pile. Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu prywatnych sponsorów oraz Starostwa Powiatowego w Pile z Eligiuszem Komarowskim, starostą pilskim na czele.

Lucyna Kulińska – polski historyk, doktor nauk humanistycznych, specjalność: historia najnowsza. Prezes Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego w latach 2011 - 2013. Ukończyła studia na Wydziale Filozoficzno - Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (1978). Rozprawę doktorską nt. Obóz Narodowy w Polsce w latach 1944-1947 (Stronnictwo Narodowe i Organizacja Polska), obroniła na Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na Wydziale Humanistycznym w roku 1997. Jest adiunktem na Katedrze Politologii i Historii Najnowszej Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo - Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Prowadzi wykłady m.in. ze stosunków międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej i Wschodniej, współczesnego terroryzmu oraz problemów globalizacji, a także seminaria z dziejów górnictwa i hutnictwa na Zaolziu oraz konsekwencji rozwoju technicznego w wojskowości. Jej zainteresowania badawcze to stosunki polsko - ukraińskie, terror stalinowski w Polsce i globalizacja.

Jest autorką wielu książek historycznych, zbiorów dokumentów oraz artykułów naukowych i prasowych, a także publikacji i wystąpień, głównie w prasie związanej z polskim ruchem patriotycznym, kresowym i narodowym. 10 maja 2004 została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Zapisz się na newsletter