Pilska Noc Muzeów w BWAiUP oraz MDK „Iskra”

Data: 22-05-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Pilska Noc Muzeów w BWAiUP oraz MDK „Iskra” W organizowanej w całej Polsce Nocy Muzeów uczestniczyły również powiatowe placówki kultury - Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych oraz Młodzieżowy Dom Kultury „Iskra” w Pile, które otworzyły swoje drzwi w sobotni wieczór dla wszystkich chętnych. To była prawdziwa gratka dla miłośników kultury i sztuki z powiatu pilskiego, ale nie tylko.
- Noc Muzeów jest taką inicjatywą, która przybliża placówki kultury mieszkańcom, umożliwia luźne spotkania z artystami i ich twórczością, stara się zainteresować sztuką zwykłych mieszkańców, i to było doskonale było widać. Dzięki temu niektórzy po raz pierwszy mogli gościć w murach BWA czy MDK, zapoznać się z tym jak działają i czym się zajmują. To swoistego rodzaju drzwi otwarte, które uważam, że są niezwykle potrzebne i jak się okazało – cieszą się dużym zainteresowaniem – mówi starosta Eligiusz Komarowski.
- Organizując Noc Muzeów staramy się stworzyć mieszkańcom powiatu pilskiego, jak najbardziej atrakcyjny program. Zapraszamy ciekawych gości i przygotowujemy atrakcyjne prezentacje, po to by pokazać, że sztuka jest dla wszystkich, nie tylko dla wybranych – mówi dyrektor BWAiUP Tadeusz Ogrodnik.

W ramach Nocy Muzeów w BWAiUP wszyscy, którzy odwiedzili tę placówkę mogli zwiedzić wystawę malarstwa Pawła Lewandowskiego – Palle, po której oprowadzał jej kurator Jerzy Brukwicki. Ten znakomity znawca sztuki wygłosił też wykład na temat malarskich i rysunkowych pasji wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy. Ponadto o swojej twórczości mówiła także artysta plastyk Anna Lejba. Prezentowane były także stare fotografie i filmy dokumentujące 40-lenią działalność pilskiej Galerii.

W ramach Nocy Muzeów warto było odwiedzić także Młodzieżowy Dom Kultury „Iskra’ w którym otwarta dla szerokiej publiczności została pracownia plastyczna młodych twórców prowadzona przez artystkę plastyka Martę Mrówkę.

- W budynku przy ul. Okrzei można zobaczyć nie tylko uznanych już artystów, ale również młodych twórców z ogromnym potencjałem – i właśnie przy okazji Nocy Muzeów chcieliśmy zaprezentować ich osiągnięcia i możliwości. Bardzo się cieszę, że nasza prezentacja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem – mówi Ariana Latzke, dyrektor MDK „Iskra”.