W Bibliotece nie tylko książki, ale i… ich autorzy!

Data: 11-05-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

W Bibliotece nie tylko książki, ale i… ich autorzy! Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile to nie tylko miejsce, w którym każdy czytelnik może wypożyczyć interesującą książkę, ale także takie, w którym goszczą uznani autorzy. Dziś, w Bibliotece Głównej, gościła Magdalena Grzebałkowska, pisarka i reporterka „Gazety Wyborczej”. Autorka była gościem Klubu Dyskusyjnego „Po słowach”, który działa przy pilskiej bibliotece.

Magdalena Grzebałkowska zadebiutowała książką „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego". Książka pokazuje jego młodość, początki niezwykłej popularności oraz ostatnie, najbardziej tajemnicze lata jego życia.

- Przystępując do pisania tej książki wiedziałam tylko, że jest taki ksiądz, ale nie wiedziałam nic więcej, nie znałam jego twórczości. Ks. Jan Twardowski okazał się jednak fascynującym człowiekiem, tak samo jak jego wiersze, które są piękne. Mówią prosto o wierze, o jej utracie, o miłości, o przyrodzie. Całe jego życie jest dla mnie fascynujące – mówiła autorka na spotkaniu z czytelnikami w Pile.
 
Prawdziwą sławę młodej pisarce przyniosła książka „Beksińscy. Portret podwójny”. Odtwarza w niej emocje, relacje, domową atmosferę u Beksińskich, odsłaniając przy tym ich tajemnice, sekrety, intymność. Z jej książki wyłaniają się nie "mroczni inni", ale prawdziwi ludzie z krwi i kości.
 
- Jest to książka o relacjach rodzinnych, relacjach ojca i syna, które były bez wątpienia bardzo trudne. Jednak pisząc tę książkę starałam się zrobić to tak, żeby nikogo nie poniżyć. Jednym z zadań reportera jest niepozbawianie godności osób, o których pisze, i tak właśnie starałam się ich przedstawić – mówiła autorka.
 
Wiele czasu podczas spotkania w Pile poświęcono też najnowszej książce Magdaleny Grzebałkowskiej „1945. Wojna i Pokój”, która jest rozpisaną na 11 reportaży panoramiczną fotografią tego co działo się na tzw. Ziemiach Odzyskanych zaraz po zakończeniu wojny. Są to opowieści o konkretnych ludziach i spojrzenie ich oczami na tamte czasy.
 
- Bardzo ciekawił mnie ten temat i najważniejsze dla mnie było to, żeby dotrzeć do żywych świadków tamtych dni, bo wiedziałam że jest to ostatni moment żeby to zrobić. Okazało się to jednak bardzo trudne dlatego poszukiwałam takich ludzi poprzez Internet, przez ogłoszenia w prasie, jeździłam od wsi do wsi i rozpytywałam mieszkańców. Po wysłuchaniu i spisaniu tych wszystkich historii wiem, że w tamtych czasach nic nie było ani białe ani czarne i ja w swojej książce nie oceniam tych ludzi, nie nam takiego prawa – mówiła M. Grzebałkowska.
 
***
Magdalena Grzebałkowska (ur. 1972r) - absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich Beksińscy. Portret podwójny. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „1945. Wojna i pokój”.
 
Zapisz się na newsletter