Mistrzowie pierwszej pomocy

Data: 22-04-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Mistrzowie pierwszej pomocy

Trzynaście 5-osobowych zespołów wzięło udział w XXV Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy, które 21 kwietnia br. odbyły się na terenie PWSZ w Pile. Mistrzostwa współorganizował Powiat Pilski, a patronował im starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Mistrzostwa zorganizował Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Pile, Powiat Pilski oraz Instytut Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile.

- Bardzo mi miło, że jako Starosta Pilski mogłem patronować tym zmaganiom. Tym bardziej, że jest to niezwykle skuteczna forma edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Oczywiście jest to jedna z wielu form realizacji przez Powiat Pilski ustawowych zadań promocji i ochrony zdrowia. W mojej ocenie takie zawody mobilizują też nauczycieli i młodzież do pogłębiania wiedzy, a ponadto upowszechniają zasady bezpieczeństwa. To bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie – mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski.

W mistrzostwach uczestniczyło 13 zespołów z 10 szkół ponadgimnazjalnych:

1. Zespół Szkół Ekonomicznych w Pile (2 zespoły),
  2. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku (2 zespoły),
  3. Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile (2 zespoły),
  4. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łobżenicy,
  5. Centrum Kształcenia ,,Nauka” w Pile,
  6. Zespół Szkół im. St. Staszica w Pile,
  7. I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wlkp. w Wągrowcu,
  8. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Pile,
  9. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Pile,
  10. I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile.

Rywalizacja przebiegała dwuetapowo. Pierwsza część była teoretyczna, i był to test dotyczący wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, międzynarodowego prawa humanitarnego i wiedzy o PCK. W drugiej części uczniowie musieli wykazać się wiedzą praktyczną wykonując określone czynności ratownicze. Tematyka pozoracji nawiązywała do najczęściej  spotykanych w życiu codziennym wypadków.

- Jestem przekonany, że ci młodzi ludzie, którzy uczestniczyli w mistrzostwach będą potrafili odpowiednio zareagować w sytuacjach zagrożenia, i być może uratować czyjeś zdrowie czy życie. Takich postaw należy ciągle uczyć – mówi Mirosław Welc, prezes Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Pile.

Powiat Pilski ufundował puchary i nagrody dla zwycięskich drużyn. A są to:

I miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych w Pile (Julia Saterus, Weronika Szczepaniak, Justyna Nowicka, Dominik Jarosiński, Oliwia Makowska);

II miejsce – Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile (Daria Rerek, Kacper Raźniak, Paulina Cerajewska, Paweł Anduła, Dawid Kołutkiewicz);

III miejsce – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku (Monika Płaczek, Aleksandra Płaczek, Agata Kutta, Weronika Betańska, Marta Krawczyk).

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!