Starosta Pilski Honorowym Członkiem ZŻWP

Data: 09-04-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Starosta Pilski Honorowym Członkiem ZŻWP

Starosta pilski Eligiusz Komarowski otrzymał tytuł Honorowego Członka Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Tytuł ten został wręczony podczas X Zjazdu delegatów ZŻWP rejonu pilskiego, który odbył się 7 kwietnia br. w Pile.

- Jestem zaszczycony przyznanym tytułem Honorowego Członka Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Organizacja ta realizuje cele statutowe polegające przede wszystkim na obronie czci, godności i honoru żołnierza polskiego, munduru wojskowego, a także praw i interesów kombatantów oraz weteranów. Działalność pilskiego ZŻWP to także współpraca z samorządem, i w tym miejscu chcę podkreślić, że współpraca pomiędzy Powiatem Pilskim a ZŻWP układa się bardzo dobrze – mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Choć środowisko ZŻWP stopniowo się zmniejsza, jest ono nadal bardzo aktywne, kultywując tradycje oręża polskiego ze szczególnym uwzględnieniem historii jednostek oraz instytucji wojskowych stacjonujących w przeszłości i aktualnie w Pile oraz w Wałczu. To właśnie z inicjatywy ZŻWP, przy jednogłośnym poparciu Rady Miasta Piły, rondo u zbiegu ulic Bydgoskiej i Podchorążych, zyskało imię 9. Zaodrzańskiego Pułku Piechoty (pułk ten stacjonował w Pile od 1947 do 1956 roku). Upamiętniono też ludzi związanych z wojskowością w Pile takich jak np.: gen. Anders, płk. Zioła czy ppłk Kita. To ich imiona noszą ulice na osiedlu powstałym na terenie byłej szkoły oficerskiej w Pile. Związek wspierał też działania Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Pile mające na celu umieszczenie tablicy pamiątkowej na budynku byłego Sztabu Dywizji Lotniczej oraz odnowienia pomnika  samolotu w Pile.

Związkowcy ze swoim sztandarem uświetniają też wiele uroczystości rocznicowych i patriotycznych. Godne podkreślenia jest również to, że członkowie ZŻWP aktywnie działają w różnych innych stowarzyszeniach i organizacjach.

- Często zadajemy sobie pytanie „Czy warto było poświęcać życie dla służby ojczyźnie?”. Jako żołnierze mówimy zdecydowanie „Tak - warto było”. Jesteśmy potrzebni całemu środowisku emerytów i rencistów wojskowych, a także społeczeństwu. Zgodnie z naszym sztandarowym hasłem „ZAWSZE WIERNI OJCZYŹNIE”, będziemy trwać póki wystarczy sił, dopóki będziemy potrzebni – mówił Zygmunt Jeliński, prezes Zarządu Rejonowego ZŻWP w Pile.

Podczas zjazdu wybrany został nowy zarząd ZR ZŻWP w Pile. W skład jego prezydium weszli: prezes Zygmunt Jeliński, wiceprezesi: Józef Kaniecki, Wacław Stępyra, Tadeusz Klejna, sekretarz Jan Nowacki, skarbnik Jerzy Chrzan oraz członkowie: Zenon Kułaga i Benon Cichoracki.

Wręczone zostały również okolicznościowe wyróżnienia.

Wyróżnienia Zarządu Głównego ZŻWP:

• Srebrny Krzyż Związku Żołnierzy Wojska: płk  w st. spocz. Jan Dryja, mjr  w st. spocz. Piotr Szymczak;
  • Brązowy Krzyż Związku Żołnierzy Wojska: ppłk  w st. spocz. Grzegorz Rutkowski, ppłk  w st. spocz. Karol Ferkaluk, ppłk w st. spocz. Piotr Cieślik, kpt. w st. spocz. Jerzy Chrzan, chor. w st. spocz. Benon Cichoracki, st. chor. w st. spocz. Tadeusz Klejna;
  • Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla ZŻWP”: kpt. rez. Tomasz Sznycer, kpt. w st. spocz. Jan Nowacki;
  • Medal XXXV-lecia ZŻWP: Piotr Głowski, ppłk Sebastian Trojanowski;
  • list gratulacyjny Zarządu Głównego ZŻWP: gen. w st. spocz. Zenon Kułaga, płk w st. spocz. Zenon Artowicz, płk w st. spocz. Zbigniew Świder, ppłk w st. spocz. Jozef Kaniecki, ppłk w st. spocz. Felks Fidoruk, płk w st. spocz. Wacław Stępyra, płk w st. spocz. Stefan Szafran, mjr w st. spocz. Józef Domińczak, mjr w st. spocz. Marek Grala, mjr w st. spocz. Krzysztof  Nęcka, kpt rez. Jerzy Sroka, chor. w st. spocz. Aleksander Gzik, chor. w st. spocz. Marek Pluciński.

Wyróżnienia Zarządu Rejonowego ZŻWP w Pile:

• tytuł Honorowego Członka Związku Żołnierzy Wojska Polskiego: Eligiusz Komarowski, Mirosława Rutkowska-Krupka, Tadeusz Myler;
  • wpis do Honorowej Księgi  Zarządu Rejonowego ZŻWP: chor. w st. spocz. Maciej Smirnow, st. chor. sztab. w st. spocz. Andrzej Wierzba, mł. chor. w st. spocz. Henryk Wlaź;
  • list gratulacyjny Zarządu Rejonowego ZŻWP: Henryk Stokłosa, Bogusława Towalewska, Bogdan Wankiewicz.