Szkoły mają tysiące nowych książek!

Data: 03-02-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Szkoły mają tysiące nowych książek!

Ta umowa ma szczególne znaczenie dla naszych szkół. Na mocy zawartego jeszcze w poprzednim roku dokumentu pomiędzy wojewodą wielkopolskim a władzami powiatu pilskiego, placówki oświatowe otrzymały z budżetu państwa 92 tysiące złotych na dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych do bibliotek szkolnych. Dotacja wiąże się z realizacją „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

Wsparcie otrzymały następujące szkoły: Zespół Szkół Ekonomicznych w Pile, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Hipolita Cegielskiego w Pile, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku, Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile, I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Pile, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy.

Szkoły, które uzyskały dofinansowanie, zasięgnęły opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego w sprawie zakupu książek oraz podjęły współpracę z bibliotekami publicznymi i pedagogicznymi, obejmującą planowanie zakupów książek i wymianę informacji o imprezach promujących czytelnictwo. Zorganizowały także wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów. W każdej szkole były realizowane projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Dostosowano organizację pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek także na okres ferii zimowych i letnich. W planowanych zakupach książek uwzględniono potrzeby uczniów niepełnosprawnych.

- Ta ministerialna akcja to świetny pomysł – mówi Łucja Zielińska, dyrektor wydziału oświaty w pilskim Starostwie. – Dzięki temu, że młodzież sama mogła wybrać książki, które ją interesują, poziom czytelnictwa, nie tylko w naszym powiecie, powinien wzrosnąć. To bardzo korzystny impuls.

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” zakupiono 5 801 książek na łączną kwotę 115 002,04 zł, w tym środki pochodzące z dotacji – 91 998,75 zł. Pozostałą sumę zapewnił Powiat Pilski.