Tadeusz Leśniewski – rolnicza duma naszego powiatu

Data: 03-02-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Tadeusz Leśniewski – rolnicza duma naszego powiatu

XXI sesja rady gminy Szydłowo miała jeden szczególny moment. Były nim gratulacje dla Tadeusza Leśniewskiego, laureata  prestiżowego tytułu  „Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2016”. Podziękowania za godne reprezentowanie powiatu pilskiego złożyli zwycięzcy Stefan Piechocki –wicestarosta pilski wraz z członkami zarządu, Mirosławem Pierko i Jerzym Wiesiołkiem.

„Wybitny Agroprzedsiębiorca RP” to prestiżowa nagroda, przyznawana przez redakcję miesięcznika AGRO. Konkursowi patronują minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel oraz przewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski. Tegoroczna edycja konkursu była już dwudziestą szóstą. Jego finał odbył się w grudniu w Warszawie. Bogaty panteon laureatów tworzą najlepsi polscy rolnicy, agroprzedsiębiorcy oraz przedstawiciele szeroko rozumianej obsługi wsi i rolnictwa.

Tadeusz Leśniewski  jest właścicielem imponującego nie tylko wielkością gospodarstwa rolnego w Cochu (gmina Szydłowo). Prowadzi je wraz z żoną Marią, córką Ewą i synem Przemysławem. Na 1800 hektarach uprawia materiał siewny zbóż oraz zboża konsumpcyjne i rzepak. Nasz bohater zatrudnia kilkunastu pracowników. Gospodarstwo, którego chlubą jest odrestaurowany pod koniec ubiegłego wieku pałac w Cochu, w uznaniu za swoje wysokie osiągnięcia gospodarcze, było wielokrotnie nagradzane i wyróżniane, m.in. w konkursach: Złota Wiecha 1983 i 2001, Rolnik Farmer Roku 2000, AgroLiga 2001 oraz Wielkopolski Rolnik Roku 2010 i 2012. Tadeusz Leśniewski, który przed sześcioma laty pełnił honory starosty dożynkowego na powiatowym święcie plonów, posiada również tytuł „Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2013”.

- Taki gospodarz to wielki skarb naszego powiatu i całej północnej Wielkopolski. Jednak nie byłoby tych wszystkich wyróżnień i honorów, gdyby nie wieloletnia, ciężka praca na roli. To nie jest łatwy kawałek chleba. Tym bardziej gratuluję panu Tadeuszowi i jego rodzinie. Wasza postawa to wzór do naśladowania dla innych – powiedział wicestarosta Stefan Piechocki.