Otwarcie i zakończenie

Data: 16-01-2013    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Otwarcie i zakończenie

To był pracowity tydzień dla Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile. Najpierw, w piątek, w obecności władz Powiatu i Miasta, dokonano uroczystego otwarcia Filii nr 9 na Zielonej Dolinie, natomiast cztery dni później podsumowano ostatni etap modernizacji głównej siedziby przy ul. Buczka.

Filia, mieszcząca się przy ulicy Wenedów 8A, stanowi część właśnie otwartego Klubu Osiedlowego. Oprócz Biblioteki, znajdują się w niej również świetlica oraz siedziba Rady Osiedla. Księgozbiór nowej filii liczy 3,5 tysiąca woluminów, a także kilkanaście stale prenumerowanych gazet i czasopism. Użytkownicy mogą też korzystać z trzech stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. Biblioteka wraz ze świetlicą jest otwarta w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 9:00-13:00, wtorki, środy, czwartki i piątki od 15:00 do 20:00, a także w soboty (15:00 – 19:00).

Z kolei celem zakończonej już modernizacji Biblioteki Głównej było całkowite zlikwidowanie barier architektonicznych, utrudniających osobom niepełnosprawnym dostęp do placówki. Przekazana przez Powiat Pilski kwota 60 tys. zł została przeznaczona na odnowienie nawierzchni i chodników, instalację monitoringu oraz – częściowo – na wykonanie elewacji wraz z ociepleniem. Ponadto, prace objęły również zakup i montaż windy zewnętrznej, remont klatki schodowej oraz przebudowę wejścia.

Bez wątpienia modernizacja poprawiła wizerunek budynku i pozytywnie wpłynie na obniżenie kosztów zużycia energii cieplnej. Warto wspomnieć, że wszystkie te prace mają swoich adresatów, są nimi tysiące czytelników. Jak informują pracownicy placówki, z oferty Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. P. Szumana w Pile skorzystały w 2012 roku ponad 64 tysiące osób.