Znamy rozstrzygnięcia książkowych konkursów

Data: 23-12-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Znamy rozstrzygnięcia książkowych konkursów

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile po raz szósty przeprowadziła konkursy: „Stwórz własną książkę” oraz „Tak czytam!”. Rozstrzygnięcie obu przedsięwzięć poznaliśmy w tym tygodniu. Jednym z patronów honorowych wydarzenia był Eligiusz Komarowski, starosta pilski, którego na podsumowaniu reprezentował Przemysław Pochylski, etatowy członek zarządu powiatu.

Na konkurs „Stwórz własną książkę” napłynęło 88 pozycji z Piły, Dobrzycy, Dziembowa, Dziembówka, Gulcza, Falmierowa, Jaraczewa, Kunowa, Łobżenicy, Miasteczka Krajeńskiego, Walentynowa, Grabionnej, Wiktorówka, Szydłowa, Śmiłowa, Wysokiej, Mościsk, Ługów Ujskich, Wiktorówka, Wyrzyska, Zawady i Skórki. Większość książek (bardzo różnorodnych pod względem tematycznym) została napisana przez jednego autora. Jurorzy, pod przewodnictwem Marii Kulik z Polskiej Sekcji IBBY, zajmującej się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej, najwyżej oceniło książki utworzone samodzielne.

Poznajmy laureatów - książki indywidualne (24 autorów):

•     Sebastian Witt (12 lat, Dziembówko, gm. Kaczory), „Piłka nożna – moi idole”

• Wiktoria Bazyli (9 lat, Piła), „Moje sny”
  • Antonina Łądkowska (11 lat, Szydłowo), „Sekret Zeni”
  • Olga Pacholec (8 lat, Walentynowo), „Zdrowe odżywianie”
  • Lena Gola (7 lat, Piła), „Kto porwał Pusię”
  • Aleksandra Szymczak (10 lat, Piła), „Świat psów”
  • Weronika Rogowska (9 lat, Piła), „Moje wspomnienia z wakacji”
  • Jacek Kamiński (9 lat, Dziembówko), „Wielka przygoda Stiwa”
  • Julia  Moszkowicz (15 lat, Miasteczko Krajeńskie), „Odnaleźć swoje miejsce”
  • Agnieszka Szłapa (12 lat, Kunowo), „Bajki”
  • Alicja Domańska (10 lat, Śmiłowo), „Moje igraszki z wierszem”
  • Szymon Pawlaczyk (Piła, 12 lat), „Mój mały świat”
  • Michał Mierzwicki (8 lat, Zawada), „Najlepszy przyjaciel”
  • Martyna Maliszewska (12 lat, Glesno), „Przepis na słodkie szaleństwa”
  • Lilianna Malczewska (8 lat, Ługi Ujskie), „Timmy szuka domu”
  • Patryk Dorsz (9 lat, Dziembowo), „Książka o dinozaurach”
  • Joanna Długaszewicz (10 lat, Śmiłowo), „Prawdziwa przyjaźń”
  • Marta Strzelec (14 lat, Piła), „Cień przeszłości”
  • Iga Zerzut (9 lat, Wysoka), „Wielka przygoda Ady”
  • Julia Antosz (9 lat, Piła), „Mój wymarzony obóz”
  • Natalia Bitans (11 lat, Piła), „Historia mojej rodziny”
  • Zuzanna Wełnicka (11 lat, Wysoka), „Mieszkamy ze świnką morską”
  • Zuzanna Krakowiak (10 lat, Glesno), „Chochlik Bonifacy”
  • Agata Szymczak (10 lat, Dobrzyca), „Pusheen”

książki zbiorowe (47 współautorów) :

• Bartosz Maciejewski (6 lat) z mamą Darią Maciejewską (Wyrzysk), „Straż 998”
  • Renata Nowicka i przedszkolaki z Falmierowa, „W naszym przedszkolu”
  • Nadia Grabowska (7 lat) z Edytą Kałużną, nauczycielką (Wyrzysk), „Szukam swojego domu”
  • Natalia Kaczmarkiewicz (16 lat, Wieleń), Piotr Gut (17 lat, Jaraczewo), „Pasje”
  • Julia (12 lat), Dawid (10 lat), Małgorzata (mama) Turzyńscy z Piły, „O tym, jak Kuba został piłkarskim królem strzelców”
  • Zuzanna Prałat (8 lat) z mama Sandrą Prałat  (Piła), „Misiowe opowieści”
  • Aleksandra Cichoń (14 lat), Daniel Samulak (14 lat), Aleksandra Kajkowska (14 lat), Alicja Długaszewicz (14 lat), Anna Januszewska (14 lat), Jan Łazanowski (13 lat), Julia Jagodzińska-Trojak (14 lat), Marcelina Jurczuk (14 lat), Marek Rożek (14 lat), Kacper Podgajny (14 lat), Martyna Możejko (14 lat) z Piły, „Chodź, opowiem Ci bajeczkę”
  • Julia Wałczacka, Natalia Bitans, Kamil Zbytniewski (Piła), „Wielkie słowo mama”

Na konkurs fotograficzny „Tak czytam!” napłynęło 98 zdjęć od 61 autorów z Piły, Wysokiej, Łobżenicy i Trzcianki. Nagrodzono siedem fotografii, poprzez które autorzy zwizualizowali własną pasję czytania lub uchwycili w kadrze dokonane obserwacje. Prace ukazały, że czytanie nie ma żadnych granic.

Laureaci:

• Julia Turzyńska (12 lat, Piła), „Mama czyta wszędzie – nawet na Greenwich- Południku Zerowym”
  • Emilia Szymańska (15 lat, Piła), „Czytamy nawet na stojąco”
  • Maciej Skaryszewski (10 lat), „Kiedy czytam, świat dla mnie nie istnieje”
  • Renata Nowicka (Falmierowo), „Przedszkolacy z „paczki Puszatka” po śniadaniu chętnie „czytają” – znamy już 5 literJ
  • Laura Konarska (12 lat), „Książka w kuchni pomaga”
  • Anita Wieczorek (6 lat, Pila), „Moja 1 lektura z Plastusiem”
  • Marcelina Szczepaniak (11 lat, Wysoka), „Ciemności życia rozjaśni Ci książka”

Nagrodzone książki do końca grudnia można poczytać w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Głównej w Pile, przy ul. Buczka 14. Wystawie książek towarzyszą także uhonorowane fotografie.

- Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za udział, gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach twórczej zabawy. Dodam, że konkursy odbyły się w ramach działań artystycznych i społecznych pod nazwą „Książka jest O.K!”, współfinansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – informuje Iwona Belter, zastępca dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile.