Powiat Pilski nie przegrał z Gminą Piła

Data: 16-12-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat Pilski nie przegrał z Gminą Piła

Powiat Pilski nie przegrał z Gminą Piła batalii o Aleję Powstańców Wlkp., gdyż jej nigdy nie prowadził, przeciwnie dbał o interes Powiatu jak również Gmin, podejmując działania aby przypisana kategoria drogi wojewódzkiej dla Alei Powstańców Wlkp. nie uległa zmianie.

Sejmik Województwa Wielkopolskiego na początku roku 2016 przekazał uchwałą Powiatowi Pilskiemu wycinek z drogi wojewódzkiej nr 188 – Aleję Powstańców Wlkp.

Uchwałę tą Powiat zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uznając, że została uchwalona z naruszeniem prawa. Przestrzegając jednak litery prawa, od momentu wejścia w życie przedmiotowej uchwały Powiat Pilski zaczął wykonywać obowiązki zarządcy drogi. W związku z tym, że przekazana Aleja Powstańców Wlkp., w myśl ustawy o drogach publicznych nie spełniała kryteriów drogi powiatowej, to zgodnie z tą ustawą została przekazana Gminie Piła, która to przekazanie zaskarżyła.

Na posiedzeniu w dniu 16.11.2016 r. został wydany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrok uchylający uchwałę i jednocześnie wyjaśniający, że przekazanie drogi Gminie nastąpiło z zachowaniem wszelkich wymaganych prawem procedur, tylko jej uzasadnienie jest niewystarczające. Do czasu uprawomocnienia się wyroku uchwała jest nadal obowiązująca.

W dniu 14.12.2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił uchwalę Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przekazującą Aleję Powstańców Wlkp. Powiatowi Pilskiemu.
Do czasu uprawomocnienia się wyroków obowiązki zarządcy drogi spoczywają na Gminie Piła, która tym samym jest zobowiązana do wykonywania zadań porządkowych wynikających z ustawy o drogach i podjętej uchwały przez Powiat.

Po uprawomocnieniu się wyroku z dnia 14.12.2016 r. wszelkie koszty związane z utrzymaniem Alei Powstańców Wlkp. poniesie Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.