Dwadzieścia lat sukcesów

Data: 15-12-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Dwadzieścia lat sukcesów

Świetna zabawa i wyjątkowo radosny początek przygody ze sportem na poważnie – tak w przeogromnym skrócie można opisać jubilata: Pilskie Czwartki Lekkoatletyczne. Impreza, od samego początku firmowana przez Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Pile, właśnie obchodzi jubileusz dwudziestolecia. – Czwartki to wspaniała forma edukacyjna dla dzieci, wpisująca się w ideę wychowania najmłodszych poprzez sport – mówi Stanisława Zielińska, która z mężem Leszkiem pielęgnuje przedsięwzięcie od jego narodzin.

Z okazji jubileuszu, zorganizowanego w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra”, nie zabrakło gratulacji dla najbardziej zasłużonych szkół, ale i dla państwa Zielińskich, którym winszował między innymi Eligiusz Komarowski, starosta pilski: - Dziękuję za rozwijanie tej wyjątkowej idei. Życzę kolejnych sukcesów organizacyjnych i wspaniałego zdrowia, które pozwoli realizować następne zamierzenia.

Szef powiatu również otrzymał podziękowanie za wsparcie. Warto wspomnieć, że tylko w 2016 roku Powiat Pilski przekazał na „Czwartki” kwotę 23 tysięcy złotych.

Nie wystarczyłoby tuszu w długopisie, żeby zapisać wszystkie osiągnięcia, jakie do tej pory stały się udziałem pilskich „Czwartkowiczów” oraz ich trenerów. Dlatego warto zobrazować fakty kilkoma liczbami: przez dwie dekady w Pilskich Czwartkach Lekkoatletycznych wzięło udział ponad 173 tysiące dzieci (niektóre wielokrotnie). Średnio w jednych zawodach startowało prawie 800 zawodników z niemal trzydziestu szkół podstawowych. Najlepsi skoczkowie w dal i wzwyż, miotacze piłeczką palantową i biegacze otrzymują promocję na krajowy finał Czwartków – kiedyś w Warszawie, obecnie w Łodzi. Do tej pory nasi reprezentanci wywalczyli tam łącznie 163 medale: 57 złotych, 50 srebrnych i 56 brązowych. Nikt w Polsce więcej nie zdobył.