Konwent Starostów obradował w Pile

Data: 23-11-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Konwent Starostów obradował w Pile

Puszczykowo, Koło, Poznań, Września, Złotów – to miasta, które w ostatnich kilkunastu miesiącach organizowały Konwent Starostów Województwa Wielkopolskiego. Do tego zacnego grona dołączyła Piła.



Rolę gospodarza podczas dwudniowych obrad, zorganizowanych w hotelu Gromada, pełnił Eligiusz Komarowski, starosta pilski. – Zaszczytem było dla mnie gościć tak wyjątkowe osoby. W Konwencie wzięli udział nie tylko włodarze powiatów. Do Piły dotarli także Marek Woźniak, marszałek wielkopolski oraz wojewoda Zbigniew Hoffmann. Dyskutowaliśmy o wielu kwestiach żywo interesujących mieszkańców i wpływających na rozwój naszego regionu.

Jakie były to kwestie? W poniedziałek głos zabrali między innymi marszałek Marek Woźniak oraz Maciej Sytek, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, który mówił o rozwoju elektronicznej dokumentacji medycznej. Z kolei marszałek odpowiadał na liczne pytania dotyczące bieżącej działalności powiatów. Nawiązał również do wydatkowania funduszy zewnętrznych:   - Właśnie udaję się na Konwent Marszałków, na którym podejmę kwestię wykorzystania środków unijnych po 2020 roku. Zamierzamy tam wspólnie przyjąć dokument, który będzie sprzeciwem wobec tendencji centralizacyjnych w zakresie wykorzystania środków zewnętrznych. Jeśli chodzi o wielkość funduszy dla Polski, to nie należy obawiać się ich zmniejszenia, nawet pomimo wystąpienia z Unii Wielkiej Brytanii.  

We wtorek głos zabrał Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski, który przedstawił proces realizacji programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. – W tym roku program opiewał na kwotę około 64,5 mln zł, a w przyszłym będzie to 80,5 mln zł, z czego połowa zostanie przeznaczona na drogi gminne, a druga część na powiatowe.

Swoje wystąpienie miała również Grażyna Wróblewska, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, która poinformowała o sprawach związanych z permanentnie prowadzonym nadzorem RIO nad samorządami powiatowymi: - Zadłużenie powiatów ziemskich wynosi obecnie niecałe 22 procent. Największe zadłużenie w Wielkopolsce mają powiaty: kępiński oraz pleszewski (każdy ponad 45 procent) – zauważyła prezes.

O kontraktacji usług szpitalnych na przyszły rok mówił z kolei Paweł Lisik, pełniący obowiązki dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawy związane z organizacją lecznictwa poruszył także Zbyszko Przybylski, prezes Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych i jednocześnie szef Szpitala Powiatowego we Wrześni Sp. z o.o..

Oprócz chwil spędzonych na gorących rozmowach w hotelowym gmachu, goście znaleźli czas na odwiedziny niedawno otwartej pilskiej Wytwórni Pasz, podlegającej pod Polskie Zakłady Zbożowe w Wałczu: - Zależało mi, aby starostowie zobaczyli, jak zmienia się obraz Piły i naszego powiatu. I w jaki sposób inwestuje się tutaj pieniądze – mówi starosta Komarowski. 

- Każde spotkanie, w którym bierze udział grupa starostów, ma bardzo dużą wartość. Czasami różnimy się w poglądach, ale zawsze wiele się od siebie uczymy, wymieniamy doświadczenia i staramy się wypracować wspólne stanowiska, które później przekazujemy wyższym szczeblom. Nie inaczej jest tutaj, w Pile, podczas Konwentu – zauważył Stefan Piechocki, wicestarosta pilski. W trakcie obrad przygotowano między innymi stanowisko sprzeciwiające się ograniczeniom kompetencji powiatów.   

Konwent Starostów Województwa Wielkopolskiego działa na podstawie statutu Związku Powiatów Polskich (ZPP). Tworzą go starostowie powiatów i prezydenci miast na prawach powiatu lub upoważnione przez nich osoby. Celem działania Konwentu jest reprezentowanie interesów powiatów – członków ZPP z obszaru województwa wielkopolskiego.  Rolę przewodniczącego Konwentu pełni obecnie Lech Janicki, starosta ostrzeszowski.

Zapisz się na newsletter