Kolejni uczniowie kształcić się będą w pilskich zakładach rzemieślniczych

Data: 17-11-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Kolejni uczniowie kształcić się będą w pilskich zakładach rzemieślniczych

15 listopada w Cechu Rzemiosł Różnych w Pile odbyła uroczystość pasowania na ucznia cechowego. Uczestniczyło w niej 106 uczniów pilskich szkół ponadgimnazjalnych, dyrektorzy placówek i nauczyciele.

Pasowanie to uroczystość, podczas której młodzież wstępuje do grona uczniów pilskiego cechu. Wszyscy obecni uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar przed starszyzną Cechową Cechu Rzemiosł Różnych.

- Ślubowanie zobowiązuje do zdobywania wiedzy - teorii w szkole i praktyki w zakładzie mistrza szkolącego. Macie okazywać szacunek, szanować swoich nauczycieli, mistrzów, przełożonych, koleżanki i kolegów, a naukę zakończyć w terminie, złożeniem egzaminu czeladniczego. Poprzez podnoszenie swoich kwalifikacji, doskonalenia umiejętności będziecie cenionymi rzemieślnikami i fachowcami – powiedział Jan Janczewski, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Pile.

Każdy uczeń otrzymał też świadectwo pasowania i od tego momentu może używać tytułu „ucznia rzemieślniczego”.  W pasowaniu uczestniczyli uczniowie: ZSP Nr 1  w Pile - 23 osoby (mechanik pojazdów samochodowych), ZSP Nr 2 w Pile - 39 osób (fryzjer i lakiernik) oraz ZSP Nr 3 w Pile - 44 osoby (monter zabudowy i robót wykończeniowych  w budownictwie, murarz-tynkarz, monter sieci instalacji i urządzeń sanitarnych).

- W imieniu starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego, pragnę złożyć Wam serdeczne życzenia i gratulacje. Macie wyjątkową okazję uczyć się od samych mistrzów oraz poznawać rzeczywiste warunki pracy w wybranym zawodzie. Życzę też, aby nie zabrakło Wam determinacji w wypełnieniu słów ślubowania – mówiła podczas uroczystości Łucja Zielińska, dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pile.