Patriotyczny Hubertus w Górce Klasztornej

Data: 13-11-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Patriotyczny Hubertus w Górce Klasztornej

11 listopada odbył się Powiatowy Hubertus. Inicjatorem i głównym organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Formacja Dźwierszno. Wydarzeniu patronował starosta pilski Eligiusz Komarowski i burmistrz Łobżenicy Piotr Łosoś.

Stowarzyszenie Formacja Dźwierszno jest organizacją pozarządową, która już po raz jedenasty zorganizowała Hubertusa. To święto koniarzy i jeździectwa, a w związku z jego organizacją w dniu Narodowego Święta Niepodległości, również hołdujące tradycjom patriotycznym. W tym roku Hubertus odbył się po raz pierwszy w wyjątkowym miejscu dla gminy Łobżenica i powiatu pilskiego jakim jest Sanktuarium w Górce Klasztornej.

Na Hubertusa przybył marszałek Piłsudski, który po drodze do Górki Klasztornej odwiedził też Łobżenicę, gdzie złożył wiązankę biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Marszałek uczestniczył też w mszy świętej, którą uświetnił swoim występem Harcerski Zespół Mandolinistów z Łąkie pod batutą Stanisława Gortata. Był też ksiądz Robak w asyście żołnierza Księstwa Warszawskiego i innych żołnierzy z biało-czerwonymi przepaskami z symbolem Polski walczącej oraz w mundurach z różnych epok. Jedną z atrakcji spotkania był też piękny powóz z Ujścia powożony przez Floriana Nowaka i Halinę Łygas w asyście ułanów ze Stowarzyszenia Formacja Dźwierszno. Oczywiście, jak na święto koniarzy przystało, nie zabrakło też konkurencji jeździeckich – wyścigów i pogoni za listem.

- Naszym zamiarem było, aby ten dzień był świętem wszystkich Polaków, i to się doskonale udało, ponieważ wielu obserwujących nas ludzi dziękowało nam za trud włożony w przygotowanie święta 11 listopada inaczej niż wszędzie. I to jest najważniejsze, że wszyscy się doskonale bawili i byli zachwyceni miejscem. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i uświetnienia tego wydarzenia – mówi Włodzimierz Paprocki, prezes Stowarzyszenia Formacja Dźwierszno.

- Jestem pod wrażeniem tego spotkania, jego organizacji i patriotycznego przesłania. Wielkie podziękowania należą się Stowarzyszeniu Formacja Dźwierszno za inicjatywę i zaangażowanie w organizację tak dużego przedsięwzięcia, które służy też integracji lokalnej społeczności. Fakt, iż po raz pierwszy impreza ta odbyła się w pięknej scenerii Sanktuarium w Górce Klasztornej nadaje jej dodatkowego uroku – mówi Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile, mieszkaniec gminy Łobżenica.