Za zdrowiem marsz!

Data: 25-10-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Za zdrowiem marsz!

Od wielu lat rak piersi jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem u kobiet. Warto jednak pamiętać, że wczesne wykrycie tej choroby daje ponad 90 procent szans na jej wyleczenie. To bardzo dużo. Dlatego ponownie należy podkreślić znaczenie profilaktyki. I to już od najmłodszych lat.

Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążeczka. Takich wstążek 24 października pojawiło się w Pile bardzo wiele. Powód był oczywisty – 11. Powiatowe Obchody Zdrowia Piersi, połączone z Marszem Zdrowia Piersi. Wydarzenie, które rozpoczęło się w murach Regionalnego Centrum Kultury w Pile, wspólnymi siłami zorganizowały: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna  i stowarzyszenie  „Pilski Klub Amazonek”.

Okolicznościowy program przygotowała młodzież z „Dwójki”. Młodzi ludzie byli także adresatami powiatowego konkursu plastycznego pod nazwą „Pamiętaj o profilaktyce – chroń siebie i najbliższych”. Podsumowanie akcji odbyło się na deskach Teatru Miejskiego. Na pierwsze miejsce i nagrodę Starosty Pilskiego zdaniem jurorów zasłużyła Sylwia Skrzypek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile. Drugą lokatę (nagroda Prezydenta Piły) przyznano Piotrowi Gniotowi z tej samej szkoły, a trzecią (prezent od Inspektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile)  Żaklinie Mrotek, reprezentującej Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego. Były też wyróżnienia, na które zapracowali: Kornelia Radosz z ZSP nr 2 w Pile (nagroda stowarzyszenia „Pilski Klub Amazonek”), Monika Zatorska z CKZiU Wyrzysk  (specjalny upominek od Burmistrza Wyrzyska) i Paweł Pietrzak, również z ZSP nr 2, którego uhonorowało stowarzyszenie „Europa Donna w Pile”.

Jak nakazuje dobra tradycja, po akademii w RCK, uczestnicy przeszli w Marszu Zdrowia z placu Staszica na ulicę Śródmiejską.

- Bardzo dziękuję wszystkim organizatorom tegorocznych obchodów. Powiat Pilski aktywnie wspiera inicjatywy mające na celu poprawę stanu naszego zdrowia. Warto choćby wspomnieć o zakrojonej na bardzo szeroką skalę akcji, którą realizowaliśmy przez kilkanaście miesięcy dzięki środkom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i budżetu państwa. W tym czasie udało się przebadać 2600 osób w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów piersi, płuc i oskrzeli oraz jelita grubego – informuje Eligiusz Komarowski, starosta pilski.