Biesiada z przesłaniem

Data: 24-10-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Biesiada z przesłaniem

Tu ważniejsze od zastawionego stołu są wspólnota przeżyć i odświeżanie tradycji. Po raz dziewiętnasty odbyła się Biesiada Krajeńska , jedno ze sztandarowych wydarzeń, organizowanych jesienią w powiecie pilskim. Hasło przyświecające tegorocznemu spotkaniu brzmiało „Krajna trzech kultur i trzech religii”. Temat nawiązywał do współistniejących dawniej na Krajnie nacji: Polaków, Niemców oraz Żydów.



 

W sobotnie przedpołudnie uczestnicy Biesiady wybrali się na doskonale przygotowaną wycieczkę edukacyjną, pod nazwą „Krajeńskim Szlakiem Wiary i Tolerancji”. Przystanków było wiele, a początek i koniec wyznaczało Miasteczko Krajeńskie. Postoje zaplanowano w Grabównie, Wysokiej, Złotowie, Łobżenicy i Wyrzysku - w każdym przypadku w sąsiedztwie miejsc szczególnie wartościowych dla historii regionu. Rolę przewodnika pełnił Roman Chwaliszewski, uhonorowany tytułem „Ambasador Powiatu Pilskiego” kierownik pilskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Po zachodzie słońca w Miasteczku Krajeńskim rozpoczęła się sesja popularno – naukowa, połączona z widowiskiem obrzędowym, koncertami oraz degustacją lokalnych potraw. Prelekcje wygłosili wspomniany już wcześniej Roman Chwaliszewski oraz Marek Fijałkowski z Muzeum Okręgowego w Pile. Sala Gminnego Domu Kultury wypełniła się po brzegi nie tylko mieszkańcami ziemi pilskiej. Kilkugodzinna uroczystość wywarła na obecnych duże wrażenie. Wśród zgromadzonych gości był również Przemysław Pochylski, etatowy członek zarządu powiatu: - Biesiada została zorganizowana wspaniale. Duże wrażenie wywarły na mnie występy artystyczne, a zwłaszcza koncert Chóru Towarzystwa Śpiewu im. I.J. Paderewskiego z Szamocina, który otrzymał owacje na stojąco.  

Podobnie jak w latach poprzednich, Biesiadę Krajeńską dofinansował Powiat Pilski.

Zapisz się na newsletter