Powiat ponownie wsparł kluby sportowe!

Data: 14-10-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat ponownie wsparł kluby sportowe!

Dobiegły końca procedury związane z konkursem na wsparcie realizacji zadań powiatu w zakresie kultury fizycznej. W czwartek, 13 października, w budynku Starostwa, beneficjenci podpisali dwadzieścia umów z Powiatem Pilskim, reprezentowanym przez starostę Eligiusza Komarowskiego i wicestarostę Stefana Piechockiego.

- W tym roku Powiat przeznaczył na wsparcie klubów sportowych za pośrednictwem umów ponad 525 tysięcy złotych. To kwota znacznie przewyższająca tę sprzed kilku lat, kiedy stowarzyszenia otrzymywały z Powiatu łącznie około 300 -350 tysięcy. Cieszę się również, że więcej umów, bo ponad dwadzieścia, podpisaliśmy z organizacjami spoza Piły. Dawniej były tylko 2-3 takie kluby. Łącznie w tym roku z pieniędzy podatników – co też należy zaakcentować – Powiat dofinansował 107 zadań, realizowanych przez 55 stowarzyszeń – poinformował obecnych Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

- Podziwiam państwa zaangażowanie i dziękuję za poświęcenie w słusznej sprawie – mówił z kolei wicestarosta Stefan Piechocki. – Jestem pewien, że każda złotówka zainwestowana w waszą działalność, zwłaszcza dla dobra najmłodszych, nie zostanie zmarnowana. Obecny na spotkaniu Przemysław Pochylski, etatowy członek zarządu, dodał między innymi: - Z własnego doświadczenia wiem, że praca działacza sportowego jest bardzo niewdzięczna i wykonują ją jedynie pasjonaci. Mam nadzieję, że w przyszłym roku Powiat będzie w stanie wesprzeć organizacje przynajmniej w takiej kwocie, jak obecnie.

Dopytywany przez dziennikarzy Eligiusz Komarowski oświadczył, że w przeciwieństwie do prezydenta Piły nie będzie wprowadzał zapisów o preferowaniu swojego patronatu przy organizacji przez kluby zawodów sportowych. Przypominamy, że w lipcu tego roku wydano „Zarządzenie w sprawie wprowadzenia zasad przyznawania Patronatu Honorowego Prezydenta Miasta Piły lub Prezydenta Miasta Piły w Komitecie Honorowym”. W załączonym do zarządzenia regulaminie czytamy o „preferowanej wyłączności przyznawanego przez Prezydenta Miasta Piły Patronatu Honorowego”. - Uważam, że działaczy sportowych i społecznych nie wolno stawiać w niezręcznej sytuacji, kiedy to będą musieli wybierać patronat prezydenta lub starosty. Jestem zdania, że im więcej podmiotów wspiera jednocześnie organizację i finansowanie danej imprezy, tym dzieje się to z większym pożytkiem dla organizatorów i mieszkańców Piły. Równoczesny patronat – na przykład – marszałka województwa i starosty lub starosty i prezydenta to wartość dodana dla przedsięwzięcia, gdyż często w ślad za patronatem idą środki finansowe.

Po podpisaniu dokumentów, swoimi wrażeniami podzielili się Kazimierz Sadowski, prezes Strzeleckiego Klubu Sportowego Inter – Continental Piła oraz Ignacy Krzewiński, wiceprezes Pilskiego Ludowego Klubu Sportowego „Gwda”. Obaj panowie słowa wdzięczności skierowali pod adresem władz i pracowników Powiatu.

Zakończony konkurs jest drugim, jaki w tym roku się odbył. Klubom przekazano łącznie 87 tysięcy złotych. W poprzednim stowarzyszenia zajmujące się działalnością w zakresie kultury fizycznej otrzymały prawie 373 tys. złotych. Niezależnie od konkursów, organizacje korzystają również ze wsparcia w ramach „małych zleceń”, dotyczących zadań realizowanych maksymalnie w ciągu 90 dni. W tym roku z tej puli przekazano jak dotąd ponad 65,5 tys. zł.