Debatowali o rozwoju szkolnictwa

Data: 06-10-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Debatowali o rozwoju szkolnictwa

Już po raz drugi liczne grono osób zaangażowanych w rozwój oświaty na terenie powiatu pilskiego uczestniczyło w konsultacjach społecznych. Zarówno we wrześniu, jak i miesiąc później czynny udział w zorganizowanym na terenie Starostwa spotkaniu wzięli zarząd i radni rady powiatu, władze gmin i wyższych uczelni, przedsiębiorcy, związki zawodowe, dyrektorzy szkół i placówek, rodzice oraz reprezentanci Powiatowego Urzędu Pracy.

Obecni utworzyli Zespół konsultacyjny do spraw reorganizacji/rozwoju szkolnictwa ponadgimnazjalnego w powiecie pilskim. Dialog zainicjował Eligiusz Komarowski, starosta pilski: - Uczestnicy zgłosili wiele cennych uwag i propozycji, zarówno w sprawach organizacyjnych, doradztwa i szkolnictwa zawodowego, jak również współpracy z pracodawcami. Każda propozycja zostanie przedyskutowana, a część rozwiązań na pewno wdrożymy w życie. Nie chcemy dokonywać gruntownych zmian. Zależy nam jedynie na takiej organizacji sieci szkół, która służy ich rozwojowi.

Dyskusję rozpoczęła prezentacja szkół i placówek powiatu pilskiego pod kątem ich lokalizacji, stanu organizacyjnego, danych demograficznych, naboru, a także średniej liczby uczniów i nauczycieli przypadającej na oddział. Przedstawiono również polski model kształcenia zawodowego, schemat działania szkoły branżowej i zmiany w edukacji w ramach planowanych reform szkolnictwa. Zespół zgłosił liczne wnioski. Uznano między innymi, że należy wdrożyć ścisłą współpracę szkół z pracodawcami, zwiększyć współpracę na wszystkich poziomach kształcenia, kształcić w zawodach potrzebnych pracodawcom, zwiększyć ofertę szkół na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej, wprowadzać rozwiązania innowacyjne, jak również zwiększyć atrakcyjność szkół poprzez wprowadzenie czytelnych nazw.

To nie koniec prac Zespołu. Kolejne posiedzenia planowane są w odstępach comiesięcznych. Wszystko dla dobra oświaty w powiecie pilskim.