Najnowocześniejsza Wytwórnia Pasz działa w Pile!

Data: 26-09-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Najnowocześniejsza Wytwórnia Pasz działa w Pile!

W Pile została uroczyście otwarta najnowocześniejsza wytwórnia pasz w Polsce i jeden z nielicznych takich obiektów na świecie. Inwestycję zrealizowały Polskie Zakłady Zbożowe w Wałczu, należące do Holdingu „Farmutil” Henryka Stokłosy. Zatrudnienie znalazło tu blisko 150 osób. Jest to pierwszy od wielu lat nowy i tak duży zakład produkcyjny w Pile.

Wytwórnia Pasz w Pile składa się z dwóch linii produkcyjnych pasz dla drobiu i trzody o łącznej wydajności 60 ton na godzinę, linii produkcji premiksów i koncentratów o wydajności 5 ton na godzinę, hali ekstruzji* wyposażonej w trzy linie o wydajności 6 ton każda, wraz z bazą magazynową o pojemności 100 tys. ton oraz budynkiem administracyjno-socjalnym. Inwestycja została zrealizowana w ciągu dwóch lat.

- Pragnę gorąco podkreślić, że inwestycja ta została zrealizowana szybko i sprawnie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii i materiałów budowlanych oraz w pełnym poszanowaniu zasad ochrony środowiska naturalnego – mówił podczas uroczystego otwarcia zakładu Henryk Stokłosa, właściciel Holdingu Farmutil HS. - Było to możliwe dzięki dobremu zarządzaniu, zgodnej i konstruktywnej współpracy z wykonawcami, ale również dzięki życzliwości miejscowych władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego oraz instytucji im podległych. Pracę znalazło tu blisko 150 osób. Inwestycja kosztowała nas 118 milionów złotych i jestem przekonany, że są to dobrze wydane pieniądze. Bo kto nie inwestuje, ten się nie rozwija. Kto nie wprowadza innowacji, ten wypada z rynku. Kto nie idzie do przodu, ten się cofa.

Inwestycja została zrealizowana na terenach Pilskiej Podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Wawelskiej. Jest to pierwszy od lat nowy, tak duży zakład produkcyjny w Pile.

- Senator Henryk Stokłosa to wizjoner, o którym można by powiedzieć, że czego nie dotknie to zamienia w nowoczesne, innowacyjne i dające setki miejsc pracy – przedsiębiorstwa. Jest dzisiaj największym prywatnym przedsiębiorcą w północnej Wielkopolsce – mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski. - Pomimo, iż zatrudnia w swoich firmach kilkanaście tysięcy pracowników, to nadal tworzy kolejne firmy i miejsca pracy. W ostatnim czasie oprócz nowoczesnego kompleksu przetwórstwa zbożowego uruchomił nowe linie technologiczne związane z produkcją karmy dla zwierząt. Henryk Stokłosa ma wspaniałych współpracowników w gronie własnej rodziny jak i świetną kadrę menadżerską i pracowników, dla których jest niekwestionowanym liderem. Pomimo tego, że na swojej drodze zawodowej i osobistej napotykał na różnorakie przeszkody, pokazał, że własną pracą, charyzmą można zbudować w naszym kraju najnowocześniejsze przedsiębiorstwa w skali europejskiej. Co ważne, wypracowany zysk inwestuje w kolejne przedsięwzięcia, a jego dużą część przekazuje na cele społeczne i charytatywne. Jestem pewien, że w ciągu najbliższych lat wspólnie z innymi prężnie rozwijającymi się przedsiębiorcami z regionu pilskiego wpłynie znacząco na rozwój miasta Piły i Powiatu Pilskiego. Z takimi ludźmi jak Henryk Stokłosa i pilscy przedsiębiorcy warto pracować, warto ich wspierać, dlatego cały aparat urzędniczy Starostwa Powiatowego będzie dla nich partnerem.

Nie jest to jedyna inwestycja Holdingu Farmutil HS w bieżącym roku. Grupa uruchomiła też nowy zakład Investa-Chem w powiecie wałeckim, który produkuje na dużą skalę środki czyszczące i dezynfekcyjne. Rozbudowano też zakład produkcji karmy dla psów i kotów „Dolina Noteci” w Polanowie koło Wyrzyska, a w Śmiłowie powstała nowa spółka "Sady Doliny Noteci" zajmująca się ekologiczną produkcją owoców przy zastosowaniu nowatorskich metod. Właściciel Holdingu zamierza także zaszczepić nowoczesne rozwiązania w dziedzinie pszczelarstwa.

- Choć wkroczyłem w wiek emerytalny, nie brakuje mi nowych pomysłów, które staram się jak najszybciej wcielać w życie – mówił Henryk Stokłosa. - Udaje mi się to dzięki całemu sztabowi współpracowników. Tych młodych, dynamicznych i pełnych entuzjazmu oraz tych starszych, doświadczonych i obeznanych z polskimi realiami gospodarczymi. Korzystam z profesjonalizmu jednych i drugich. Dziś jednym i drugim serdecznie chciałbym podziękować.

Przy okazji otwarcia zakładu, PZZ Wałcz zostały odznaczone brązową odznaką „Zasłużony dla Pożarnictwa”, a Henryka Stokłosę uhonorowano odznaką „Semper Vigilant” (Wiecznie czuwający).

____

*Ekstruzja - przetwarzanie surowców i materiałów pochodzenia biologicznego na cele spożywcze lub paszowe polegające na ich przetłaczaniu przez ekstrudery pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze (140–180 °C) do komory schładzającej. Ekstruzja poprawia strawność składników pokarmowych.