Uczniowie dali wspaniały przykład!

Data: 16-09-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Uczniowie dali wspaniały przykład!

To było jak pospolite ruszenie. Ponad czterystu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, działających na terenie Piły, Wyrzyska i Łobżenicy odpowiedziało na apel starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego i wzięło udział w tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2016”.

Wydarzeniu przyświecało hasło: „Podaj dalej… Drugie życie odpadów”. Na naszym gruncie akcję od A do Z przygotował Powiat Pilski wraz z podległymi mu placówkami oświatowymi.

Młodzież, uzbrojona w różnokolorowe worki, rękawice ochronne oraz pamiątkowe plakietki, sprzątała ustalone wcześniej rewiry w piątek, 16 września. – Pamiętajcie, że do żółtych worków wrzucamy tworzywa sztuczne, do zielonych szkło, do niebieskich papier, a do brązowych pozostałe odpadki –przypominał swoim uczniom Marek Święszkowski, dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile.

Chwilę później trzy klasy z pilskiej „Nafty” zabrały się do pracy, zwracając baczną uwagę na segregację odpadów. W centrum zebrano kilka worków. Dla porównania, na terenie sprzątanym przez uczniów z pilskiego „Mechanika”, było ich znacznie więcej. Nastolatki wybrali się na sąsiadujące z ich placówką „stawki”. Niestety, jeszcze raz okazało się, że tam, gdzie więcej jest drzew, tam można odszukać więcej śmieci. Dziesiątki znalezionych butelek niemal rozrywały solidne opakowania. Dwóch uczniów trafiło nawet na… fragmenty zardzewiałej taczki!

Uczniowie dali przykład, jak dbać o własną planetę i własne podwórko. Kluczem do czystości jest segregacja odpadów. Dzięki niej możemy dać śmieciom drugie życie, a sobie - więcej zdrowia.