Z Piły na Mistrzostwa Świata

Data: 19-08-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Z Piły na Mistrzostwa Świata

Dziś z Piły do Bułgarii na Mistrzostwa Świata w Warcabach wyjechało troje zawodników Nadnoteckiego Stowarzyszenia Społeczno-Sportowego „Sprawni-Razem”, stanowiących jednocześnie reprezentację Polski. Wyjazd zawodników wraz z opiekunami dofinansował m.in. Powiat Pilski. Młodych warcabistów w piątkowy wieczór pożegnali: prezes „Sprawnych-Razem” Aleksandra Błażejewska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starej Łubiance Anna Kubiak oraz starosta pilski Eligiusz Komarowski, jedyny przedstawiciel samorządowców.

Na Mistrzostwa Świata w Warcabach, które odbywać się będą w dniach 21 sierpnia – 2 września w miejscowości Kranievo w Bułgarii, wyjechali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starej Łubiance. Są to: Łukasz Paliński, lider reprezentacji Polski, który na Mistrzostwach Polski w Miłakowie (woj. warmińsko-mazurskie) wywalczył tytuł Mistrza Polski oraz Karolina Witek i Anna Domke. Ich opiekunami są Małgorzata Matusiak, nauczycielka w Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starej Łubiance oraz Jerzy Kucharski, wiceprezes Nadnoteckiego Stowarzyszenia Społeczno-Sportowego „Sprawni-Razem” w Pile, który pełni zarazem funkcję kierownika reprezentacji Polski.

Wyjazd reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata możliwy był dzięki wsparciu finansowemu urzędów i instytucji, samorządowców, parlamentarzystów i osób prywatnych, o które zabiegała przede wszystkim prezes „Sprawnych-Razem” Aleksandra Błażejewska.

- Bez tego wsparcia ci młodzi zawodnicy nie mogliby wyjechać za mistrzostwa do Bułgarii, bo ich rodzin na to po prostu nie stać  - mówi Aleksandra Błażejewska, prezes „Sprawnych-Razem”.  – Potrzebne były pieniądze nie tylko na bilety autobusowe, ubezpieczenie, suchy prowiant na podróż, opłacenie wpisowego ale również na kieszonkowe a nawet odzież i obuwie. Dziś chciałam podziękować wszystkim naszym sponsorom, ludziom wielkiego serca, bez których wsparcia, nasi reprezentanci nie mogliby nawet marzyć o takim wyjeździe.

Jako pierwszy wsparcie wyjazdu młodzieży do Bułgarii zadeklarował starosta pilski Eligiusz Komarowski. Jego śladem poszli później inni m.in.: Starostwo Powiatowe w Złotowie, Gmina Okonek, Gmina Piła, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Sportu i Turystyki.

- O sukcesach warcabistów ze Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych ze Starej Łubianki dowiedziałem się  w trakcie rozmowy z panią prezes Aleksandrą Błażejewską jesienią ubiegłego roku – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. - Bardzo poruszyła mnie historia tych trojga młodych ludzi i zaangażowanie z jakim pani Aleksandra i Stowarzyszenie chcą im pomóc, dlatego postanowiliśmy – jako Powiat Pilski - wesprzeć tę inicjatywę. Jestem tu dziś - po spotkaniu z naszą złotą medalistką Natalią Madaj - dlatego, że chciałem wyrazić swój podziw i uznanie dla waszych osiągnięć i starań bo wiem ile trzeba pracować by osiągnąć sukces. Wyrazy uznania kieruję też do pani prezes oraz nauczycieli i opiekunów. Trzymam kciuki za was – za naszą reprezentację, reprezentację Polski, na Mistrzostwach Świata w Bułgarii i życzę wam mistrzowskich tytułów i niezapomnianych wrażeń.

Nadnoteckie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni-Razem” zajmuje się dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu lekkim organizując dla nich zajęcia rekreacyjne i zawody sportowe. Skupia blisko 300 członków, głównie nauczycieli wychowania fizycznego w klasach, szkołach specjalnych oraz ośrodkach szkolno-wych0wawczych. Działa na terenie powiatów: pilskiego, złotowskiego, wągrowieckiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i chodzieskiego.