6,5 miliona na drogi w powiecie pilskim

Data: 18-08-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

6,5 miliona na drogi w powiecie pilskim

6,5 miliona złotych trafi na przebudowę dróg gminnych i powiatowych w powiecie pilskim ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. 17 sierpnia br. w Pie zostały podpisane umowy na współfinansowanie inwestycji drogowych, które realizować będą Powiat Pilski, Gmina Miasteczko Krajeńskie i Gmina Łobżenica.



Powiat Pilski ze środków PROW przebudowywać będzie drogę Kruszki-Kijaszkowo o długoście 3,6 km i szerokości 5,5 m, z obustronnymi poboczami o szerokości 1 m, zjazdami do posesji i pół oraz kanałem technologicznym na całej długości drogi.

- Dziękuję panu marszałkowi za dofinansowanie tej inwestycji w kwocie 2,5 miliona złotych, której łączna wartość wynosi ponad 4,2 miliona złotych – mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski. - To bardzo istotne wsparcie, dzięki któremu będziemy mogli wybudować drogę, która w przyszłości – mam taką nadzieję – będzie stanowić część tzw. obwodnicy północnej powiatu pilskiego.

- Budowa drogi Kruszki-Kijaszkowo to historyczne zadośćuczynienie tym wszystkim, którzy tworzyli powiat pilski bo już wtedy mówiono o tym,  że droga ta jest konieczna do zbliżenia gminy Łobżenica do Piły – mówił wicestarosta pilski Stefan Piechocki.My, jako Zarząd i Rada Powiatu, chcieliśmy ten pomysł w końcu zrealizować, dlatego od blisko dwóch lat uczestniczyłem w rozmowach na temat pozyskania środków z PROW i teraz się to udało. Program daje szansę na rozwój infrastruktury poza obszarami miejskimi. Dodatkowo nasza inwestycja połączona będzie z inwestycją gminy Łobżenica tj. budową drogi Łobżenica-Kruszki, więc jest to rozwiązanie kompleksowe i gdyby nie środki zewnętrzne nie bylibyśmy w stanie go zrealizować.

Gmina Łobżenica ze środków PROW realizować będzie blisko 4,5-kilometrowy odcinek z Łobżenicy do Kruszek. Wartość tej inwestycji to 4,2 miliona złotych, a wartość dofinansowania to 2,5 miliona złotych.

- To jest wyjątkowy dzień dla naszej gminy, ale również dla mnie – mówił Piotr Łosoś, burmistrz Łobżenicy. - To jest wspaniały projekt, który pokazuje bardzo dobrą współpracę między naszą gminą i Powiatem Pilskim. Pomysł urodził się wiele lat temu, był kontestowany ale teraz udało się wszystko spiąć tak, że gmina wyremontuje swój odcinek, który połączy się z tą drogą, którą wyremontuje Powiat Pilski. Z ogromną satysfakcją przyjmujemy to dofinansowanie.

Gmina Miasteczko Krajeńskie realizować będzie ze środków PROW inwestycję związaną z przebudową drogi Grabionna – Okaliniec. Wartość tej inwestycji to 2,3 miliona złotych z dofinansowaniem 1,4 miliona złotych.

- Nasza gmina jest jedną z najmniejszych i dla nas budowa drogi, która kosztuje 2,3 miliona złotych, to ponad 20-procentowe obciążenie naszego budżetu, więc dofinansowanie 1,4 miliona złotych jest bardzo istotne i dziękujemy za nie – mówiła Małgorzata Włodarczyk, wójt Miasteczka Krajeńskiego.Nasz wniosek nie byłby tak wysoko oceniony gdyby nie współpraca ze Starostwem Powiatowym w Pile, bo droga Grabionna-Okaliniec będzie łączyła się z drogą powiatową. Będzie to kompleksowa inwestycja dla mieszkańców - światłowód, kanalizacja, chodnik, oświetlenie. Ponadto - w przypadku kolizji i wypadków na „dziesiątce” będzie to bezpieczny objazd, a także duży skrót do Chodzieży i Ujścia.

Samorządy z województwa wielkopolskiego złożyły 261 wniosków o dofinansowanie na przebudowę dróg gminnych i powiatowych ze środków PROW. Współfinansowane jednak będzie 150 inwestycji, które uzyskały podczas oceny formalnej i merytorycznej najwięcej punktów.

- Bardzo się cieszę się, że w ramach PROW 2014-2020 mogę w imieniu samorządu województwa wielkopolskiego podpisywać te umowy – mówił Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego. - Po raz pierwszy ze środków PROW mogą korzystać samorządy powiatowe i tak się złożyło, że Powiat Pilski złożył wniosek i znalazł się on w gronie 150, które uzyskają dofinansowanie. Chciałem pogratulować władzom powiatu, panu staroście Komarowskiemu, i w sposób szczególny panu wicestaroście Piechockiemu, który wielokrotnie dopytywał o kryteria, które powinny spełniać wnioski aby mogły być jak najwyżej ocenione. Dziś, ci którzy się na nich opierali są w gronie beneficjentów. Chciałem pogratulować również pani wójt i panu burmistrzowi. Gdyby nie było zrozumienia i współpracy między waszymi gminami i Powiatem Pilskim tych punktów nie udałoby się zdobyć i w konsekwencji zrealizować inwestycji przy znacznym wsparciu środków zewnętrznych.

Starosta pilski Eligiusz Komarowski podczas popisania umów również podkreślił również dobrą współpracę Powiatu Pilskiego z samorządem wojewódzkim i gminami oraz zaapelował do dziennikarzy o promowanie takich właśnie działań.

- To dzisiejsze wydarzenie jest doskonałym przykładem bardzo dobrej współpracy między gminami a Powiatem Pilskimi i samorządem województwa wielkopolskiego – mówił starosta Eligiusz Komarowski. -  Jest  to kolejny przykład na to, że zgoda  buduje - nie tylko w przenośni -  ale i dosłownie więc zawsze warto żyć w zgodzie, niezależnie od tego czy ktoś jest prezydentem Piły, starostą czy marszałkiem – i należy pracować dla dobra wspólnego, bo każdy z nas jest jednocześnie mieszkańcem gminy, powiatu, województwa, kraju.

Zapisz się na newsletter