Doraźne działania na Noteci

Data: 08-08-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Doraźne działania na Noteci

Problem podtopień pól w zlewni Noteci i Gwdy był tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczył wicestarosta Stefan Piechocki. Podczas spotkania, które jest kontynuacją podejmowanych działań, omówione zostały możliwości przeciwdziałania tej sytuacji.

Rozmawiając o Noteci musimy patrzeć kompleksowo na całe zagadnienie. Od 12 lat spotykamy się w związku z problemami, które generuje obecny stan i musimy niestety przyznać, że do tej pory nic nie zostało w tym temacie zrobione. – mówił wicestarosta Stefan Piechocki. - Rolnicy oczekują doraźnych działań, dlatego cieszę się, że to dzisiejsze spotkanie, które zwołała Pani Wicewojewoda, jest bardzo rzeczowe. Mam nadzieję, że władzom województwa uda się rozwiązać ten problem w krótkim czasie. Musimy mieć świadomość tego, że dla rolników tereny te są głównym źródłem utrzymania, dlatego też rozwiązanie tego problemu jest dla nas tak ważne.

Podczas spotkania, w którym udział wzięli przedstawiciele służb oraz samorządowcy z zaprzyjaźnionych powiatów zauważono, że problem leży m.in. w zarośniętym korycie. Dobrym rozwiązaniem, które nasunęło się w trakcie dyskusji byłoby zastosowanie większych jednostek pływających, które usunęłyby roślinność blokującą prawidłowy przepływ rzeki. Wicewojewoda Marlena Maląg zapowiedziała monitoring sytuacji oraz zleciła analizę możliwości skutecznego i szybkiego oczyszczenia z traw koryta rzeki. Podczas spotkania przedstawiona została również prognoza meteorologiczna, z której wynika iż na chwilę obecną nie przewiduje się sytuacji, która mogłaby prowadzić do pogorszenia stanu obecnego.