17 muzyków na 17. spotkaniu akordeonistów

Data: 17-07-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

17 muzyków na 17. spotkaniu akordeonistów

Dziś w Białośliwiu odbyło się 17. Towarzyskie Spotkanie Akordeonistów. Uczestniczyło w nim siedemnastu akordeonistów z całego regionu. Imprezę dofinansował Powiat Pilski.

Uczestnicy prezentowali się w dwóch kategoriach wiekowych - do 21 lat (3 osoby) oraz powyżej 21 lat (14 osób). Najstarszy z nich miał 82 lata, a najmłodszy 15. Akordeoniści byli oceniani przez Sylwestra Sella, wielokrotnego laureata białośliwskich Spotkań, wokalistę wyrzyskiego zespołu AM oraz Katarzynę Wyczyńską, kapelmistrz orkiestry dętej OSP w Osieku nad Notecią. Muzycy prezentowali po trzy, zróżnicowane pod względem charakteru, utwory a czas prezentacji nie przekraczał 12 minut

- Jest to towarzyskie spotkanie akordeonistów oraz pasjonatów tego instrumentu - mówi Natalia Michalska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białośliwiu, które było organizatorem Spotkań. - To dzisiejsze ma szczególny wydźwięk, albowiem odbywa się w jubileuszowym roku 800-lecia Białośliwia.

W kategorii do 21 lat I miejsce zdobył Józef Prądzyński z Bytowa. W kategorii powyżej 21 lat I miejsce zajął Wojciech Podolski z Margonina, II miejsce – Włodzimierz Kukułka z Wronek, III miejsce – Henryk Oczkowski z Wymysłowa koło Więcborka, a wyróżnienie otrzymał Edward Pawłowski z Sierakówka, najstarszy uczestnik Spotkań. Nagrody, wyróżnienia i dyplomy wręczał wicestarosta pilski Stefan Piechocki.

- Cieszę się, że w powiecie pilskim, tu w Białośliwiu, jest takie miejsce gdzie mogą spotykać się akordeoniści – niektórzy od wielu lat - i miłośnicy muzyki akordeonowej – mówił wicestarosta Stefan Piechocki.Spotkanie to jest nie tylko ukłonem w stronę pięknej tradycji muzycznej, ale i polskości, która przewijała się przez prezentowane utwory.

Gościem specjalnym wydarzenia była Martyna Podolska, laureatka białośliwskich Spotkań sprzed kliku. Martyna gra na akordeonie od 9. roku życia, ukończyła w tym kierunku szkoły muzyczne w Wągrowcu i Pile, obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Gdańsku, jest ponadto studentką UAM w Poznaniu.