Pierwszy ogród działkowy w Pile ma 70 lat

Data: 11-07-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Pierwszy ogród działkowy w Pile ma 70 lat

Pierwszy ogród działkowy w Pile powstał w 1946 roku i był to Rodzinny Ogród Działkowy „Kolejarz” przy ul. Rybackiej. 9 lipca działkowcy uroczyście obchodzili ten jubileusz.

Otrzymany pod działki teren w 1946 roku zagospodarowali kolejarze zatrudnieni w pilskiej Parowozowni I klasy. Od tamtej pory ogrody były dla nich miejscem wypoczynku, przez lata dostarczały też warzyw, owoców i kwiatów. Dziś, są raczej własnym azylem zieleni, spokoju i rekreacji. Tak jak kiedyś jednak działkowcy i dzisiaj tworzą tu jedną, wielką rodzinę. Wspólnie też, w sobotnie popołudnie, świętowali jubileusz 70-lecia swoich ogrodów.

W uroczystym spotkaniu wzięły udział wszystkie pokolenia działkowców, wśród nich byli też działkowi weterani m.in.: Marian Depcik, Regina Pufahl i Władysława Werhun. W czasie uroczystości zasłużeni działkowcy otrzymali wyróżnienia i dyplomy. Przyznano również odznaczenia związkowe, które otrzymali: Urszula Muzal, Witold Borrmann i Tadeusz Gniot.

W obchodach uczestniczyli też przedstawiciele lokalnych samorządów: starosta pilski Eligiusz Komarowski, zastępca prezydenta Piły Krzysztof Szewc, wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD Maria Fojt, prezesi zaprzyjaźnionych Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz Jan Janczewski i Stanisław Pirch z Cechu Rzemiosł Różnych w Pile. Były wiązanki kwiatów i jubileuszowe gratulacje dla działkowców „Kolejarza”.

- Miałem okazję zapoznać się z historią oraz dokonaniami Waszego pięknego ogrodu przeglądając wyjątkowo starannie wykonaną kronikę - mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski. - Wasz wysiłek oraz zaangażowanie w upiększanie, nie tylko własnych ogródków ale i miasta Piły, są godne najwyższego uznania. Życzę, by nie zabrakło Wam energii w rozwijaniu tej pasji, i abyście zarażali nią kolejne pokolenia pilan.

Wspólne świętowanie, we wspaniałej radosnej atmosferze, trwało do późnych godzin nocnych.