„Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy” – nagrody dla laureatów i wystawa pokonkursowa

Data: 01-07-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

30 czerwca br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile otwarta została wystawa prac pokonkursowych „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”. Wręczono też nagrody i wyróżnienia w konkursie. Organizację konkursu wsparł Powiat Pilski, a patronował mu starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Na konkurs wpłynęły 293 fotografie 41 autorów. Najmłodszy uczestnik miał 10 lat, a najstarszy 73. Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt prac laureatów.

- Patrząc na fotografie konkursowe jestem zachwycony miejscem gdzie mieszkam. Cieszę się, że ta wystawa została przygotowana i będzie mogła gościć w każdej gminie powiatu pilskiego. Myślę, że inni też będą zachwyceni mówi pomysłodawca konkursu Artur Łazowy, prezes Stowarzyszenia Effata.

- Znając powiat pilski, a niektóre miejscowości nawet bardzo dobrze, i oglądając te fotografie,  wielu miejsc nie poznaję jak na przykład Klęśnika w gminie Szydłowo, gdzie są takie zabytkowe budynki. Teraz patrzę na nasz powiat trochę z innej perspektywy, tej mniej oficjalnej, niewidocznej z głównej drogi, a bardzo urokliwej i pięknej – mówi Mirosław Pierko, członek Zarządu Powiatu w Pile.

Komisja konkursowa, składająca się z przedstawicieli organizatorów i sponsorów, oceniając prace brała pod uwagę: interpretację tematu, pomysł, walory estetyczne, kadrowanie, kompozycję i ich jakość techniczną.

- Jestem pod wrażeniem fotografii, które wpłynęły na konkurs, a słowa szczególnego uznania kieruję do ludzi młodych, którzy potrafili odnaleźć miejsca rzeczywiście mało znane i pokazać je – mimo braku profesjonalnego sprzętu - w interesujący sposób – mówi fotograf Robert Judycki, członek komisji konkursowej, radny Rady Powiatu w Pile.

Komisja konkursowa po przeglądzie wszystkich prac postanowiła przyznać pierwsze miejsce i nagrodę główną w wysokości 1000 złotych, ufundowaną przez Powiat Pilski i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile, Tadeuszowi Rzepce. Nagrodzono cykl jego fotografii przedstawiający nieco zapomniane, zabytkowe obiekty architektoniczne na terenie powiatu pilskiego.

- Moja przygoda z fotografią zaczęła się kiedy przeszedłem na emeryturę. Najpierw kupiłem rower, aby jeździć po okolicy, a potem aparat fotograficzny. Teraz na rowerze i z aparatem jeżdżę nie tylko po powiecie pilskim ale całej Wielkopolsce. Szukam i fotografuję przede wszystkim zapomniane obiekty architektury – mówi Tadeusz Rzepka, laureat pierwszej nagrody w konkursie „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”.

Tadeusz Rzepka otrzymał też nagrodę „Fotokreatora” przyznaną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu za twórczość fotograficzną i animowanie fotografii w województwie wielkopolskim.

II miejsce i nagrodę posła na Sejm RP Krzysztofa Paszyka otrzymał Kacper Spek, a  III miejsce i nagroda Marii Bochan, prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Piły (organizacja indywidualnej wystawy) przypadły Jarosławowi Ramuckiemu. Przyznano też wyróżnienia, które otrzymali: Dariusz A. Trojanowski (wyróżnienie przewodniczącego stowarzyszenia LGD Krajna nad Notecią), Krzysztof Bogdanowicz (wyróżnienie Andrzeja Zaranka, właściciela Zakładu Fotograficznego), członkowie koła fotograficznego „Oczy szeroko otwarte” działającego przy Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wyrzysku pod opieką Piotra Brzezińskiego (wyróżnienie Janusza Urlewicza, właściciela Zakładu Fotograficznego), Krzysztof Tollas (wyróżnienie Zygmunta Selwata, właściciela Firmy WYPIG), Barbara Podlecka (wyróżnienie Daniela Balukiewicza, właściciela Zakładu fotograficznego Foto- Daniel) oraz Wojciech Przybylski (wyróżnienie właściciela księgarni MJL).

Nagrodę publiczności (wyłonioną w drodze głosowania na profilu konkursu na Facebooku) otrzymał Krzysztof Tollas.

Wystawę „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy” można oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile do 14 lipca, potem fotografie będą prezentowane w innych gminach powiatu pilskiego.

***

Organizatorzy konkursu „Powiat Pilski, jakiego NIE/znamy”  /skład komisji/: Foto Grupa Twórcza przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych EFFATA, Powiat Pilski, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, Miasto i Gmina Łobżenica, Gmina i Miasto Ujście, Miasto i Gmina Wyrzysk, Miasto i Gmina Wysoka, Gmina Białośliwie, Gmina Miasteczko Krajeńskie, Gmina Szydłowo, LGD „Krajna nad Notecią”, Towarzystwo Miłośników Miasta Piły, Młodzieżowy Dom Kultury w Pile, Foto - ZARANEK, Foto - DANIEL, Foto - LABOR, FLESZKOMP.pl, Firma WYPIG, OPUS Design, Krzysztof Paszyk, poseł na Sejm RP, Księgarnia Jan LUS.