Teatry wiejskie spotkały się w Śmiłowie

Data: 27-06-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Teatry wiejskie spotkały się w Śmiłowie

26 czerwca w Śmiłowie odbył się XXXIII Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Sejmik odbywa się pod patronatem i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorzy Sejmiku - Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Powiat Pilski, Urząd Gminy Kaczory, Gminny Ośrodek Kultury w Kaczorach - zabezpieczyli również pomoc finansową na zadania sejmiku i przyczynili się do wspaniałej atmosfery.

Na scenie Domu Kultury w Śmiłowie zaprezentowało się osiem grup teatralnych z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. W radzie artystycznej zasiadali: animator słowa, wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie Jan Zdziarski, folklorysta Katarzyna Smyk oraz animator kultury Krystyna Adamczyk.

Prezentacje rozpoczął Zespół Teatralny „Beśmił” ze Śmiłowa spektaklem pt. „Zuzanka i utopce” inspirowanym legendą góralską. Następnie wystąpił Teatr Obrzędowy „Lubominianki” z Boniewa, który przedstawił sceny obyczajowe w sztuce „Testament”. Teatr „Hak” z Wysokiej żywiołowym  spektaklem „Śpiąca królewna” zaprezentował natomiast musicalową wersję  klasycznej baśni braci Grimm. Z kolei Zespół Obrzędowy „Witkowiacy” z Witkowa w sztuce „Okrężna” zaprezentował zwyczaje związane z zakończeniem żniw. Do znanej legendy o panu Twardowskim spektaklem „Pani Twardowska” według ballady Adama Mickiewicza nawiązał pilski Teatr „Ubu”. Zespół Teatralny „Zbierańce” z Gościcina,  popularyzujący zwyczaje kaszubskie i język kaszubski, wystąpił w przedstawieniu „Gwiżdze”. Uczestnicy Sejmiku mogli zobaczyć też zwyczaje weselne na Kaszubach, które zaprezentował Regionalny Teatr Dramatyczny z Luzina w sztuce „Wesele kaszubskie”. W każdym przedstawieniu duże znaczenie odgrywała scenografia, światło, choreografia i muzyka grana na żywo.

- Sejmik każdego roku zachwyca nas bogactwem form amatorskiej sztuki teatralnej – mówi Krystyna Adamczyk, animator kultury z Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach. - W tym roku cztery grupy teatralne goszczące na Sejmiku przedstawiły dawne zwyczaje i tradycje. Bogactwo tematyki podejmowane przez zespoły, wierne odtwarzanie i przypominanie współczesnemu widzowi autentycznych rekwizytów, stosownych zachowań, właściwych strojów, zaskakuje poszukiwaniem zapomnianych zwyczajów, obrzędów i wierzeń. Dziękuję wszystkim, którzy wsparli nas organizacyjnie i za to że, przyczynili się do stworzenia wspaniałej, ciepłej atmosfery.

Przedstawienia teatralne oglądali m.in.: starosta pilski Eligiusz Komarowski, wicestarosta  Stefan Piechocki, radny Rady Gminy Kaczory Dariusz  Krupa oraz sekretarz Urzędu Gminy w Kaczorach Gizela Durecka. Sejmik zakończył komunikat Rady Artystycznej, która podsumowując tegoroczny przegląd podziękowała wszystkim zespołom. Były też chwile wzruszeń podczas wręczenia pamiątkowych upominków, wspólne odśpiewanie „Sto lat” z życzeniami spotkania za rok.