Białośliwie świętowało jubileusz 800-lecia!

Data: 13-06-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Białośliwie świętowało jubileusz 800-lecia!

11 i 12 czerwca odbyły się główne uroczystości jubileuszowe z okazji 800-lecia Białośliwia. Białośliwie to jedna z najstarszych miejscowości powiatu pilskiego.



Uroczystości rozpoczęła jubileuszowa msza święta w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą celebrował arcybiskup Henryk Muszyński, prymas Polski-senior i Honorowy Obywatel Gminy Białośliwie. Oprawę muzyczną mszy przygotowała Orkiestra Dęta OSP z Osieka nad Notecią pod przewodnictwem kapelmistrz Katarzyny Wyczyńskiej z towarzyszeniem skrzypaczki Agaty Krzykowskiej oraz wiolonczelistki Pauliny Krzykowskiej, uczennicy Zespołu Szkół Muzycznych w Pile.

Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Białośliwie, którą prowadził przewodniczący Krzysztof Sonnenberg. Podczas sesji radni podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia Dni Białośliwia, które odbywać się będą w każdy drugi weekend czerwca, począwszy od 2017 roku. Tutaj wygłoszone zostały również okolicznościowe przemówienia. O historii Białośliwia mówił Wojciech Coblewski, dyrektor Gimnazjum im. Biskupa Michała Kozala w Białośliwiu. Wójt gminy Białośliwie Krzysztof Rutkowski w swoim wystąpieniu podkreślił ogromną rolę mieszkańców, którzy przez lata tworzyli charakter tej miejscowości, regionu i Polski.

- Przez te lata na tej ziemi, żyły pokolenia które dały podwaliny dla Naszego obecnego wizerunku oraz wykreowały rzeczywistość, w której dane jest Nam żyć – mówił Krzysztof Rutkowski, wójt Białośliwia.

Gratulacje z okazji jubileuszu 800-lecia na ręce wójta i przewodniczącego rady złożyli również zaproszeni goście, w tym starosta pilski Eligiusz Komarowski z wicestarostą Stefanem Piechockim oraz przewodniczący Rady Powiatu w Pile Kazimierz Wasiak  radnymi powiatowymi Henrykiem Stokłosą i Agnieszką Mrotek.

- Białośliwie to jedna z najstarszych miejscowości w powiecie pilskim, ze wspaniałą – choć często trudną historią – mówił starosta Eligiusz Komarowski. - To miejscowość, której mieszkańcy nigdy nie pozostawali obojętni na los swojej małej ojczyzny i Polski. Życzę dzisiejszym mieszkańcom, aby kontynuowali te piękne tradycje służąc rozwojowi Białośliwia i powiatu pilskiego. Pamiętajmy o swej historii, gdyż naród, który o niej zapomina, skazany jest na utratę własnej tożsamości.

Z okazji jubileuszu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wiktora Kaji w Białośliwiu zaprezentowali „Legendę o Białośliwiu". Uczestnicy uroczystości mogli wysłuchać też koncertu Agaty Krzykowskiej – skrzypce i wiolonczelistki  Pauliny Krzykowskiej oraz  Małgorzaty Nahajowskiej i Andrzeja Jopka.

***

Pierwsza pisana wzmianka o Białośliwiu pochodzi z 1216 roku i znajduje się w łacińskim testamencie Świętosława I z rodu Pałuków, herbu Topór. W swojej historii wieś wchodziła również w skład posiadłości klasztoru Cystersów w Łeknie, Łukowskich z Łukowa, Białośliwskich, będących jedną z gałęzi rodowych Pałuków oraz Raczyńskich, herbu Nałęcz. W wyniku rozbioru Polski w 1772 roku wieś znalazła się pod panowaniem pruskim. Na krótki okres w latach 1807-1815 trafiła pod panowanie Księstwa Warszawskiego, po czym ponownie znalazła się w obrębie Prus. Po I wojnie światowej i zwycięstwie Powstania Wielkopolskiego 4 stycznia 1919 roku Białośliwie z rąk niemieckich powróciło w skład państwa polskiego. Okres międzywojenny to czas wielkiej aktywności społecznej. Z II wojny światowej Białośliwie wyszło obronną ręką chociaż były też ofiary, które upamiętniono pomnikiem przy kościele gdzie zostało pochowanych 10 mieszkańców Dworzakowa rozstrzelanych w 1939 roku.

Władze samorządowe doceniają walory naturalne tej gminy i w rozwoju turystyki widzą jej przyszłość. Przepływają tu rzeki Noteć i Struga Białośliwska, do największych akwenów należy ponad 13-hektarowe Jezioro Nieżychowskie, a malowniczy krajobraz uzupełnia dolina Noteci oraz masyw Dębowej Góry, gdzie najwyższe wzgórze wznosi się na wysokość 192 m. Nie brakuje też lasów bogatych w dziką zwierzynę. W Białośliwiu ma stację początkową zabytkowa kolej

ka wąskotorowa (utworzona w 1894 roku), która jest dużą atrakcją turystyczną regionu. Innymi godnymi uwagi zabytkami są: neoromański kościół w Krostkowie z 1865 r., otoczony XVIII-wiecznym parkiem dwór w Nieżychowie, a w Białośliwiu szachulcowy spichlerz “Wacek” oraz kilka domów z przełomu XIX i XX wieku o cechach eklektycznych i secesyjnych. Turyści powinni również zobaczyć głaz narzutowy, o obwodzie 750 cm i wysokości 140 cm, leżący w miejscowym parku i posłuchać legendy o zaklętej w kamień królewnie…

Źródło: Urząd Gminy w Białośliwiu

 

Zapisz się na newsletter