Mieszkańcy zgłaszają się na badania

Data: 29-05-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Mieszkańcy zgłaszają się na badania

W sobotę i w niedzielę blisko 100 osób zgłosiło się na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów sutka, oskrzeli i płuc oraz jelita grubego. Uczynili to na specjalnych stoiskach, które Powiat Pilski zorganizował w sobotę 28 maja w Galerii IBI oraz w niedzielę 29 maja podczas IV Festynu Rodzinnego w Białośliwiu.

W Galerii IBI dodatkowo wykonywane były badania poziomu cukru we krwi, poziomu tkanki tłuszczowej, badania spirometryczne i pomiary ciśnienia krwi. Ponadto prowadzona była nauka techniki samobadania piersi.

Natomiast w niedzielę podczas IV Festynu Rodzinnego w Parku Dworskim Raczyńskich w Białośliwiu wszystkie osoby, które złożyły ankiety zgłoszeniowe otrzymały drobne upominki.

Wszystkie ankiety weryfikuje lekarz internista w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, a następnie pacjenci powiadamiani są telefonicznie o zakwalifikowaniu się na badania i umawiani na konkretny termin. Osoby spoza Piły – w przypadku braku możliwości dojazdu – są bezpłatnie dowożone na badania do szpitala, a następnie odwożone do domu. Wszystkie badania są bezpłatne, ponieważ wykonywane są w ramach programu poprawy zdrowia publicznego, który Powiat Pilski realizuje ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i budżetu państwa.

Badania adresowane są do określonych grup wiekowych (o największym ryzyku zachorowania). W przypadku nowotworów piersi - do kobiet w wieku 35-49 lat i powyżej 65. roku życia, u których występował nowotwór inny niż rak piersi. Z badań w kierunku nowotworów oskrzeli i płuc mogą skorzystać osoby w wieku 35-69 lat, które paliły lub palą przez 20 lat paczkę papierosów dziennie oraz osoby, które narażone są lub były na szkodliwe warunki pracy lub szkodliwe warunki bytowe. Z badań mogą skorzystać też bierni palacze w wieku 50-69 lat. Badania jelita grubego skierowane są do osób (bez objawów chorobowych) w wieku 50-69 lat oraz w 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.

***

Kolejne możliwości zgłoszenia się na badania będą: 4 czerwca w godz. 10.00-14.00 w Galerii IBI, 5 czerwca w godz. 14.00-18.00 na Rodzinnym Festiwalu Sportu i Zabawy w Wysokiej, 11 czerwca w godz. 14.00-18.00 na Festynie Ekologicznym w Brzostowie, 12 czerwca w godz. 14.00-18.00 w Galerii Atrium Kasztanowa, 24 czerwca w godz. 14.00-18.00 podczas imprezy „Naturalisko” w Łobżenicy, 25 czerwca w godz. 10.00-14.00 na zawodach pożarniczych w Skrzatuszu, 25 czerwca w godz. 14.00-18.00 w Galerii VIVO, 3 lipca w godz. 17.00-20.00 podczas Festiwali La Scarpa Italiana w Wyrzysku, 9 lipca w godz. 14.00-18.00 na Festynie Kupieckim w Ujściu.

Więcej o programie na www.zdrowie.powiat.pila.pl.