Europa Donna o raku piersi

Data: 22-05-2016    Drukuj     UdostÄ™pnij     UdostÄ™pnij

Europa Donna o raku piersi

W goÅ›cinnych progach Starostwa Powiatowego w Pile 20 maja br. odbyÅ‚a siÄ™ konferencja popularno-naukowa pt. „Czy raka piersi można uniknąć, jak go leczyć i jak wykryć”. Organizatorem konferencji byÅ‚o Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Pile. Gośćmi konferencji byli m.in. starosta pilski Eligiusz Komarowski i etatowy czÅ‚onek zarzÄ…du PrzemysÅ‚aw Pochylski.

- To co panie robicie jest piÄ™kne i odpowiedzialne. JesteÅ›cie nie tylko zaangażowane ale i silne duchem, zarażacie tym optymizmem wiele kobiet – mówiÅ‚ starosta pilski Eligiusz Komarowski. - My również jako powiat uczestniczymy w dziaÅ‚aniach profilaktyki nowotworów w ramach programu ze Å›rodków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i budżetu paÅ„stwa. DziÄ™ki temu w naszym Szpitalu Specjalistycznym wykonywane sÄ… bezpÅ‚atne badania nie tylko piersi ale również jelita grubego oraz oskrzeli i pÅ‚uc. Co ważne zapewniamy dowóz pacjentów z miejsca zamieszkania do szpitala i z powrotem do domu. OsobiÅ›cie doceniam to co - jako stowarzyszenie - robicie w zakresie profilaktyki raka piersi.

Stowarzyszenia Europa Donna działa w Pile od siedmiu lat i angażuje się w wiele przedsięwzięć związanych z edukacją w zakresie zapobiegania rakowi piersi.

- Do naszego stowarzyszenia należy ok. 40 paÅ„ i reprezentujÄ… one bardzo różne profesje - mówi Jolanta Katarzyna Przyborowska, prezes stowarzyszenia Europa Donna w Pile. – Staramy siÄ™ dziaÅ‚ać bardzo aktywnie, uczestniczymy w marszach zdrowia, uczestniczymy też w konferencjach szkoleniowych po to by ciÄ…gle siÄ™ doksztaÅ‚cać, wychodzimy z prelekcjami do mÅ‚odzieży szkolnej oraz do mam dzieci przedszkolnych, organizujemy również bale charytatywne. Åšrodki zebrane podczas akcji charytatywnych oraz pozyskane z 1 procenta przeznaczamy m.in. na dofinansowywanie badaÅ„ mammograficznych oraz USG piersi w szpitalu specjalistycznym w Pile i w mammobusach.

W konferencji uczestniczyły też członkinie Europa Donna z Legnicy, Dębicy i Nowego Sącza. Gościem specjalnym konferencji była senator RP dr Dorota Czudowska, prezes Polskiego Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi.

- Europa Donna zrzesza kobiety, które chcÄ… pracować na rzecz innych kobiet, na rzecz mÅ‚odych dziewczÄ…t, aby uczyć ich profilaktyki, wczesnego wykrywania i pomagać kobietom, które już sÄ… chore – mówi senator RP dr Dorota Czudowska. - Wiemy tyle o raku piersi, że możemy mówić innym paniom co powinny robić aby nie zachorować.

Podczas konferencji mówiono o medycznych i psychicznych aspektach raka piersi. Konferencja inaugurowaÅ‚a XIX Zjazd Delegatów Polskiego Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi.

Zapisz siÄ™ na newsletter