Uczą samorządności

Data: 17-05-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Uczą samorządności

16 maja br. w Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyrzysku odbył się etap powiatowy XXIII  Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym połączony z podsumowaniem projektu edukacyjnego „My – Dumni Wielkopolanie”, który patronatem objęły burmistrz Gminy Wyrzysk oraz Stowarzyszenie Pomocy Gimnazjum w Wyrzysku „Szkoła Marzeń”. W spotkaniu uczestniczył wicestarosta pilski Stefan Piechocki.

Kolejny już raz Gimnazjum w Wyrzysku było organizatorem etapu powiatowego Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, ponieważ w ubiegłym roku jego zwycięzcą został uczeń tej placówki – Krzysztof Jaśkiewicz. Tegoroczny, XXIII już finał, stał na bardzo wysokim poziomie, a uczniowie Gimnazjum w Wyrzysku zdobyli dwa pierwsze miejsca - Agata Kędzior i Krzysztof Jaśkiewicz. Ich opiekunem jest Ryszard Sell, który od wielu lat buduje wśród młodzieży ducha samorządności.

- Dowodem na to, że potraficie uczyć samorządności i odpowiedzialności, a także przywiązania do ziemi wyrzyskiej jest nie tylko najlepszy wynik waszych uczniów podczas tego konkursu ale również działalność tutejszej Młodzieżowej Rady Miasta – mówi Stefan Piechocki, wicestarosta pilski. - Samorządność to umiejętność rozmowy o sprawach, które bezpośrednio związane są ze społecznością danego regionu, a takie działania zaowocują tym, że będziemy mieli swoich przedstawicieli w samorządzie lokalnym, w sejmie i rządzie.

Podczas spotkania podsumowano również projekt edukacyjny „My – Dumni Wielkopolanie”, którego głównym celem była promocja gminy Wyrzysk, jej walorów krajoznawczych, kultywowanie tradycji regionu Krajny i Wielkopolski oraz pobudzanie przynależności do swej małej ojczyzny.

- Przynależność do swej małej ojczyzny, to brzmi dumnie i należy zawsze i wszędzie podkreślać kim jestem: wyrzyszczanininem, pilaninem, wielkopolaninem - jestem Polakiem – mówi dyrektor Gimnazjum w Wyrzysku Sławomir Gajdziński. - Tego należy uczyć przyszłe pokolenia młodych Polaków i na tym budować przyszłość.

Na zakończenie uroczystości młodzież oraz zaproszeni goście mogli zobaczyć występy zespołów ludowych działających w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w  Wyrzysku – laureatów II Przeglądu Twórczości Regionalnej.

Agnieszka Matusiak