Hala sportowa przy ul. W. Pola - znamy nagrodzone koncepcje

Data: 08-04-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Hala sportowa przy ul. W. Pola - znamy nagrodzone koncepcje

Dziś ogłoszone zostały wyniki konkursu ogłoszonego przez Powiat Pilski na opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej hali sportowej przy ul. Wincentego Pola w Pile.

O planach budowy hali sportowej przy ul. W. Pola mówi się blisko 10 lat. Dopiero jednak obecne władze powiatu podjęły konkretne działania związane z realizacją inwestycji. Jednym z nich był konkurs na opracowanie koncepcji funkcjonalno-użytkowej obiektu. W wymaganiach dla uczestników konkursu, Zarząd Powiatu określił podstawowe kryteria, takie jak m.in.: pełnowymiarowe, wielofunkcyjne boisko sportowe o wymiarach płyty 50mx30m oraz wysokości min. 9 m z widownią, zapleczem socjalnym i sportowym, posiadającym możliwość swobodnego aranżowania w zależności od potrzeb. Ważnym elementem było też zagospodarowanie terenu wokół hali.

- Poprzez ten konkurs chcieliśmy mieć punkt odniesienia w jakim kierunku iść, realizując tę inwestycję, i pod tym względem konkurs spełnił swoje zadanie – mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski. Musimy pamiętać o tym, że nie są to projekty budowalne tylko koncepcje, z których poszczególne elementy mogą być wykorzystane przy opracowywaniu projektu w kolejnym etapie, którym będzie przeprowadzenie postępowania w celu wyłonienia wykonawcy inwestycji w formule np.  „zaprojektuj – wybuduj”. Pracownie walczyły nie o prawo uczestnictwa w dalszym procesie projektowo-inwestycyjnym, a o nagrody finansowe. Muszę przyznać, że mamy do czynienia z bardzo ciekawymi projektami i mamy w czym wybierać.

Na konkurs wpłynęło 6 prac, które oceniał Sąd Konkursowy, w którego składzie znaleźli się przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Pile i – na prośbę Starosty Pilskiego - Urzędu Miasta Piły. Sąd, któremu przewodniczyła Aleksandra Kinowska, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Pile, ocenił prace i zadecydował o następującym podziale miejsc i przyznaniu nagród:

I nagroda – Pracownia Architektoniczna VOWIE STUDIO PLUS w Szamotułach

Praca w sposób przekonujący odpowiada na zadane problemy związane z programem hali sportowej oraz kontekstem przestrzennym. Układ funkcjonalny obiektu bardzo klarowny, w sposób czysty i konsekwentny dzieli na strefy projektowany budynek. Na uwagę zasługuje ciekawie rozwiązany hol wejściowy i zespół szatni. Formę architektoniczną budynku zaprojektowano w sposób konsekwentny, skromny ale elegancki, dobrze wpisujący się w sąsiedztwo zabytkowego budynku szkolnego. Sąd konkursowy uznał, że praca ww. zespołu autorskiego w najpełniejszy sposób spełnia założone oczekiwania.

II nagroda - Studio Architektury KONTUR Światopełk – Mirscy Sp. J. z Pile

Nagrodę przyznano za walory architektoniczne projektu oraz trafne powiązania z otoczeniem. Kontekst historyczny i przestrzenny został bardzo dobrze odczytany. Czytelnie połączono obiekt istniejącej szkoły z projektowaną halą sportową. Projekt stanowi spójną odpowiedź na zadany temat, jednak niedosyt pozostawia zaproponowane rozwiązanie funkcjonalne projektowanych pomieszczeń obsługi i partii wejściowej do hali sportowej.

III nagroda – Concept Group Architekci w Grudziądzu

Praca uzyskała nagrodę za odważne rozwiązanie strefowania komunikacji wewnętrznej oraz przemyślane połączenie projektowanej hali ze szkołą. Minusem projektu jest niewątpliwie zbyt słabo zdefiniowany kontekst obiektu zabytkowego szkoły z projektowaną halą oraz sposób doświetlenia pomieszczeń.

Członkowie Sądu Konkursowego zgodni są co do tego, że nagrodzone koncepcje najbardziej odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom zamawiającego.

- Ważnym elementem koncepcji był kontekst przestrzenny, dostosowany do modernistycznego charakteru budynku szkoły, oczywiście poza czynnikami funkcjonalnymi – mówi Henryk Gawroński, dyrektor Wydziału Architektury Urzędu Miasta Piły, członek Sądu Konkursowego. – Praca z pierwszą nagrodą najbardziej spełnia te kryteria, a jej autorzy zadali sobie sporo trudu aby to przeanalizować i wkomponować ten styl w swój projekt. Modernizm charakteryzuje się skromnością  i elegancją, i ten projekt właśnie taki jest. Druga praca w dość kompletny sposób również odnosi się od do okresu modernistycznego, natomiast trzecia - w inny sposób potraktowała tę przestrzeń – co może być i plusem jak i mankamentem, na tle braku zabytkowej tkanki Piły.

Wysoko dwie pierwsze nagrodzone prace będące na podobnym poziomie atrakcyjności, oceniają także inni członkowie Sądu Konkursowego, w tym Przemysław Pochylski, etatowy członek zarządu oraz Paweł Jarczak, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Pile.

Ostateczny projekt budowy hali sportowej przy ul. Pola w Pile, zostanie wybrany w drodze przetargu. Inwestycja zaplanowana jest do realizacji na lata 2016-2018. Na ten rok na prace projektowo-dokumentacyjne w budżecie powiatu zaplanowano 1 milion złotych, na 2017 rok 5 mln złotych, na 2018 roku 2 mln złotych.

Agnieszka Matusiak