Starosta czytał mieszkańcom

Data: 10-03-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Starosta czytał mieszkańcom

Starosta Pilski Franciszek Tamas, był gościem Domu Pomocy Społecznej w Pile, gdzie czytał mieszkańcom fragment książki Józefa Ignacego Kraszewskiego „Lubonie”.

- Pomysł wyszedł od pracowników, którzy chcieli czytać ją mieszkańcom, aby w ten sposób m.in. uczcić 1050. rocznicę Chrztu Polski – mówi dyrektor DPS Piła Bogusław Mikita.Pomyśleliśmy jednak, że zamiast pracowników - z którymi mieszkańcy są na co dzień - warto zaangażować przyjaciół naszej placówki, których nam nie brakuje. Jak się okazało, pomysł wszystkim się bardzo spodobał, a zwłaszcza mieszkańcom. Tym bardziej, że przedsięwzięcie jest realizowane w pięknie urządzonym saloniku, tzw. „pokoju marzeń”, prezencie od firmy Philips dla Domu.

„Lubonie” to powieść, którą Józef Ignacy Kraszewski napisał w 1876 roku. Opowiada o początkach chrystianizacji Polski, czemu w całości autor podporządkował też wątek fikcyjny – dzieje tytułowej rodziny Luboniów. Wśród historycznych postaci, w poświeci pojawia się też postać Mieszka, który przedstawiony został jako mądry, choć nie pozbawiony słabości, władca.

Powieść czytało już kilkanaście osób – posłów, samorządowców, ludzi kultury, przedsiębiorców, każdy – jeden rozdział. 9 marca mieszkańcy mogli posłuchać starosty pilskiego Franciszka Tamasa. Czytanie powieści potrwa do 23 marca br.

Zwieńczeniem akcji będzie spektakl przedstawiający Chrzest Polski, który przygotowują, i w którym wystąpią, pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Pile. Aktualnie trwają już pierwsze próby, podkład muzyczny do spektaklu przygotowuje pilski kompozytor Stanisław Maliński. Na spektakl, który odbędzie się 14. kwietnia już dzisiaj zapraszamy wszystkich lektorów.

Agnieszka Matusiak