Powiat zabiega o całość nieruchomości przy ul. 11 Listopada w Pile

Data: 10-03-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat zabiega o całość nieruchomości przy ul. 11 Listopada w Pile

Zarząd Powiatu w Pile czyni starania o przejęcie należącej obecnie do NSZZ „Solidarność” części nieruchomości położonej przy ul. 11 Listopada 40 w Pile. Powiat chciałby wykupić udziały od „Solidarności” i stać się jedynym jej właścicielem.

Aktualnie budynek przy ul. 11 Listopada 40 w Pile, stanowi współwłasność Powiatu Pilskiego, który posiada 72,7% udziałów oraz NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska, posiadającego 27,3% udziałów. Od 2013 roku przed Sądem Rejonowym w Pile jest rozpatrywana sprawa podziału tej nieruchomości i zniesienie współwłasności. Zdaniem Aleksandry Kinowskiej, dyrektora Wydziału Budownictwa i Architektury Starostwa Powiatowego w Pile oraz geodety powiatowego Edmunda Plichty, podział nieruchomości wraz z działką jest niemożliwy. Bardzo skomplikowane byłoby też wyodrębnienie poszczególnych lokali z uwagi na części wspólne jak np. kuchnia z windą towarową, magazyny. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem – zdaniem Zarządu Powiatu – byłoby wykupienie udziałów i zawarcie ugody przed sądem. O zabezpieczenie środków na ten cel wnioskował do Zarządu Powiatu, dyrektor działającego tu Domu Pomocy Społecznej w Pile Bogusław Mikita.

- Wykupienie udziałów od NSZZ „Solidarność” byłoby dla Powiatu Pilskiego najkorzystniejsze, ponieważ wtedy nieruchomość miałaby jednego gospodarza – mówi starosta pilski Franciszek Tamas. - Gdy Powiat będzie jedynym właścicielem tej nieruchomości będziemy mogli wystąpić o środki zewnętrzne na adaptację przejętych pomieszczeń na potrzeby Domu Pomocy Społecznej oraz utworzyć tu, drugą w powiecie, Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą.

Zarząd Powiatu w Pile, 9 marca br., przychylił się do wniosku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Pile o zabezpieczenie środków na wykup udziałów od NSZZ „Solidarność”.

Agnieszka Matusiak