Ulica Kamienna – kiedy remont?

Data: 03-03-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ulica Kamienna – kiedy remont?

W Starostwie Powiatowym w Pile odbyło się spotkanie w sprawie modernizacji drogi powiatowej nr 1173P, w tym - na odcinku ulicy Kamiennej w Pile.

W spotkaniu uczestniczyli, prócz starosty pilskiego Franciszka Tamasa i wicestarosty Stefana Piechockiego, zastępca prezydenta Piły Krzysztof Szewc, wójt gminy Szydłowo Dariusz Chrobak, Kinga Hedrych i Andrzej Staszewski z Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu oraz Mieczysław Karpiński i Marian Lis z Zarządu Osiedla Gładyszewo.

- Ulica Kamienna prowadząca do Gładyszewa, i dalej do Zawady i Starej Łubianki, jest drogą powiatową, i wymaga gruntownego remontu, a jej modernizacja leży w naszym wspólnym interesie – mówił starosta Franciszek Tamas.Musimy jednak realnie ocenić sytuację i nasze możliwości finansowe.

Jak poinformował zastępca prezydenta Piły Krzysztof Szewc mieszkańcy nie mają co liczyć na modernizację ulicy Kamiennej przed rokiem 2018, kiedy to spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Pile planuje budowę tu sieci wodociągowej. Dopiero po zakończeniu tej inwestycji będzie można przystąpić do remontu.

– Apeluję do Państwa o przyspieszenie inwestycji i przystąpienie do prac projektowych z podziałem na poszczególne fazy realizacji, ponieważ jest to droga bardzo potrzebna mieszkańcom naszego osiedla – mówił Mieczysław Karpiński, przewodniczący Zarządu Osiedla Gładyszewo.O inwestycję tę zabiegamy od wielu lat. Bezskutecznie.

Ulica Kamienna służy nie tylko mieszkańcom Gładyszewa, ale również Zawady i stanowi alternatywny objazd ze Starej Łubianki, w razie zablokowania drogi krajowej nr 10. Całkowity koszt modernizacji drogi 1173P władze powiatu szacują na ok. 7,5 miliona złotych i zamierzają pozyskać na nią środki zewnętrzne. W realizację inwestycji włączy się także Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, który przebuduje skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 179 z ul. Kamienną i Wypoczynkową. Obecni na spotkaniu przedstawiciele WZD sugerowali, że skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną mogłoby być zrealizowane już w 2017 roku. Na takie rozwiązanie nie zgadzają się władze powiatu, miasta Piły ani przedstawiciele Zarządu Osiedla Gładyszewo, uważając, że najmniej kolizyjnym rozwiązaniem, zapewniającym też płynność ruchu, byłoby skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

Wspólnie ustalono, iż spotkania w sprawie przebudowy drogi powiatowej nr 1173P, w tym ulicy Kamiennej, będą się jeszcze odbywać w celu ustalenia zakresu inwestycji oraz przygotowania odpowiedniej dokumentacji technicznej i harmonogramu prac, tak by w 2018r. inwestycja mogłaby być zrealizowana.

Agnieszka Matusiak