Pilscy strażacy podsumowali 2015 rok

Data: 11-02-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Pilscy strażacy podsumowali 2015 rok

10 lutego br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile odbyła się narada służbowa podsumowująca 2015 roku, a był to rok bardzo udany pod względem zakupu doposażenia i nowych inwestycji. Powiat Pilski dofinansował te zadania - zakup nowych samochodów specjalistycznych i gaśniczych kwotą 197 tys. zł, budowę komory dymowej kwotą 116 tys. złotych.

W spotkaniu uczestniczyło wielu gości m.in. starosta pilski Franciszek Tamas, wicestarosta Stefan Piechocki, przewodniczący Rady Powiatu w Pile Kazimierz Wasiak i etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile Eligiusz Komarowski.

Informację o pracy Komendy w minionym roku przedstawił Komendant Powiatowy PSP bryg. Rafał Mrowiński, który przypomniał najważniejsze wydarzenia oraz osiągnięcia pilskiej komendy. Rok 2015 rozpoczął się dla pilskiej komendy bardzo miłym akcentem – 13 lutego na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Pile przekazano tytuł Lidera Sukcesu w kategorii zdrowie i pomoc społeczna. Tytuł przyznany został przez Zarząd Powiatu Pilskiego.

Najważniejszym wydarzeniem w życiu pilskiej komendy w 2015 roku była organizacja Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Pile. Święto to połączone było z Jubileuszem 70-Lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Pile.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w 2015 roku było otwarcie obiektu Komory Dymowej przy Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 2 PSP w Pile. Nowoczesny obiekt szkoleniowy służy strażakom Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu pilskiego oraz powiatów sąsiednich.

Miniony rok był rekordowy dla pilskich strażaków pod względem otrzymanych pojazdów specjalistycznych i ratowniczo – gaśniczych. W związku z funkcjonowaniem w pilskiej Komendzie trzech grup specjalistycznych, w 2015 roku w ramach zakupów centralnych komenda otrzymała 4 pojazdy specjalistyczne. Kolejne 3 pojazdy gaśnicze, które trafiły do pilskiej Komendy, udało się uzyskać dzięki wsparciu finansowemu wielu podmiotów w tym samorządu lokalnego.

Nie zabrakło również osiągnięć i sukcesów sportowych. Pilscy nurkowie podczas Mistrzostw Wielkopolski Strażaków Płetwonurków obronili tytuł Mistrza Wielkopolski, a funkcjonariusz z Piły zwyciężył w tzw. „Lidze wojewódzkiej w kategorii wspinania się przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni” za 2015 rok ustanawiając dwukrotnie rekord Wielkopolski w tej dyscyplinie.

Podczas narady komendant powiatowy przedstawił statystykę działań ratowniczych. W 2015 roku pilscy strażacy odnotowali rekordową liczbę 1871 zdarzeń, co oznacza, że średnio na terenie powiatu pilskiego obsługiwanych było 5 zdarzeń każdego dnia. Czas podjęcia interwencji przez jednostki straży pożarnej wyniósł w powiecie pilskim 6 minut 27 sekund. Czas podjęcia interwencji liczony jest od przyjęcia zgłoszenia do chwili przyjazdu na miejsce zdarzenia i podjęcia bezpośrednich działań ratowniczych z osobami poszkodowanymi. Trzeba też zaznaczyć, że pilscy strażacy 31 razy wyjeżdżali w ramach posiadanych specjalizacji poza granice powiatu pilskiego.

Podczas narady wręczone zostały dyplomy dla wyróżniających się jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych podczas jesiennego przeglądu stanu technicznego pojazdów, sprzętu silnikowego oraz zaplecza i warunków BHP jednostek typu „S” powiatu pilskiego. Szczególne podziękowania komendant skierował w stronę przedstawicieli samorządów oraz środowiska Ochotniczej Straży Pożarnej, której siły i środki interweniowały w ponad 53% wszystkich zdarzeń na terenie powiatu pilskiego.

Informacja o stanie ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu pilskiego w 2015 roku zamieszczona została na stronie www.pila.psp.wlkp.pl w dziale SPRAWOZDANIA.

Źródło: KP PSP Piła