Pracodawco, zatrudnij młodego bezrobotnego i skorzystaj na tym!

Data: 08-01-2016    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Pracodawco, zatrudnij młodego bezrobotnego i skorzystaj na tym!

W ciągu trzech lat może powstać ponad 300 miejsc pracy dla młodych bezrobotnych z powiatu pilskiego ( w całym kraju ok. 100 000). Wszystko za sprawą nowego programu, który ma zachęcić pracodawców i przedsiębiorców do zatrudniania osób do 30. roku życia na podstawie umowy o pracę. Jego realizacją zajmuje się Powiatowy Urząd Pracy w Pile.

Od 1 stycznia 2016 r. pracodawcy oraz przedsiębiorcy mogą skorzystać z nowego instrumentu, realizowanego zgodnie z art. 150f ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w ramach którego mogą ubiegać się o refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne za zatrudnionych bezrobotnych do 30. roku życia. Instrument skierowany jest właśnie do młodych ludzi i ma ich wesprzeć w podjęciu zatrudnienia. Dzięki temu będą one mogły zyskać m.in.: możliwość wejścia na rynek pracy, gwarancję stabilnego zatrudnienia przez okres 24 miesięcy, możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego.

- O refundację może ubiegać się pracodawca lub przedsiębiorca zamierzający zatrudnić młodą osobę bezrobotną przez okres co najmniej 24 miesięcy – informuje Ewa Dorna, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pile. - Refundacja przyznawana jest na podstawie umowy, zgodnie z którą pracodawca/przedsiębiorca otrzyma przez okres 12 miesięcy zwrot części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanego przez Urząd bezrobotnego do 30. roku życia. Przez kolejne 12 miesięcy obowiązek zatrudnienia pracodawca/przedsiębiorca realizuje już z własnych środków.

Maksymalna wysokość wsparcia zatrudnienia 1 młodej osoby bezrobotnej miesięcznie równa się kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz kwocie należnych składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanej kwoty. Kwota refundacji łącznie wyniesie ok. 26 tys. zł. Umowy, na podstawie której pracodawcy/przedsiębiorcy otrzymają refundację, będą mogły być zawierane  do dnia 31 grudnia 2017 r.

Koszty realizacji nowego instrumentu w latach 2016-2018 finansowane będą ze środków Funduszu Pracy. Na jego finansowanie dla powiatu pilskiego przeznaczono kwotę 8 776 800 zł.

– Szacujemy, że środki te pozwolą na sfinansowanie 335 nowych miejsc pracy w powiecie pilskim – mówi Franciszek Tamas, starosta pilski. – Przewidujemy, że już w 2016 roku sfinansowanych może zostać 110 nowych miejsc pracy.

W 2016 roku w powiecie pilskim na realizację programu wsparcia młodych bezrobotnych przeznaczonych będzie 2 194 200 zł i po 3 291 300 zł w roku 2017 i 2018.