Drzewostan na cmentarzu wojennym będzie pod opieką Powiatu Pilskiego

Data: 05-01-2016    Drukuj     UdostÄ™pnij     UdostÄ™pnij

Drzewostan na cmentarzu wojennym będzie pod opieką Powiatu Pilskiego

W poÅ‚owie stycznia br. Powiat Pilski przejmie obowiÄ…zek utrzymania drzewostanu na jenieckim cmentarzu wojennym z I wojny Å›wiatowej w Pile – Leszkowie. TakÄ… propozycjÄ… zÅ‚ożyÅ‚ Powiatowi Pilskiemu Wojewoda Wielkopolski.

ObowiÄ…zek utrzymania grobów i cmentarzy wojennych spoczywa na wojewodzie. Wojewoda Wielkopolski wystÄ…piÅ‚ jednak z propozycjÄ… powierzenia Powiatowi Pilskiemu, obowiÄ…zku utrzymania cmentarza jenieckiego z czasów I wojny Å›wiatowej w Leszkowie, w zakresie gospodarki drzewostanem. W tej sprawie w poÅ‚owie stycznia bÄ™dzie podpisane stosowne porozumienie. Zgodnie z nim Powiat Pilski odpowiadać bÄ™dzie  m.in. za zabezpieczenie drzewostanu, oznaczenie drzew i krzewów nadajÄ…cych siÄ™ do usuniÄ™cia, Å›cinanie wyznaczonych drzew, karczowanie krzewów, uprzÄ…tniÄ™cie terenu pod nasadzenia a także wycenÄ™ i zbycie pozyskanego drewna.

- DokonaÅ‚em oceny technicznych możliwoÅ›ci realizacji ww. zadania i uznaÅ‚em, iż posiadamy odpowiednie siÅ‚y i Å›rodki aby siÄ™ go podjąć - informuje starosta pilski Franciszek Tamas. – Czujemy też moralny obowiÄ…zek dbania o dziedzictwo narodowe, chociaż zdajemy sobie sprawÄ™ z ogromu prac niezbÄ™dnych do wykonana na tym cmentarzu w celu uporzÄ…dkowania znajdujÄ…cych siÄ™ tam drzew i krzewów.

Powiat na realizację tych zadań w 2016r. otrzyma dotację w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zapisz siÄ™ na newsletter