97. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Data: 30-12-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

97. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dziś odbyły się w Pile główne uroczystości związane z obchodami 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Organizatorami obchodów byli starosta pilski Franciszek Tamas oraz prezes koła nr 9 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Jan Ryszard Garbarczyk.

Uroczystości odbyły się w południe pod obeliskiem z tablicą pamiątkową u zbiegu ulic Bydgoskiej i Powstańców Wielkopolskich w Pile. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.
Wspominając zwycięski zryw Polaków sprzed 97 laty, mówił między innymi - Przyglądając się powiatowi pilskiemu, niemal w każdym jego zakątku znajdziemy miejsca poświęcone Powstańcom Wielkopolskim. Duże zasługi dla propagowania tej wyjątkowo chlubnej karty w dziejach naszego regionu ma Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, w tym jego pilskie Koło, któremu w tym miejscu, w imieniu mieszkańców powiatu i własnym, serdecznie dziękuję.Powiat pilski zawsze identyfikował się z Wielkopolską. I choć nie każdy fragment naszej małej ojczyzny po zakończeniu Powstania wzmocnił odradzającą się Polskę (część ziem wróciła do macierzy dopiero po II wojnie światowej), to dziś w tym miejscu - przy obelisku poświęconym ofiarom zrywu - jednoczymy się wszyscy, bez względu na reprezentowane przez nas gminy. Stwórzmy więc wspólnotę radośnie bijących serc, przez które przemawia szczera wdzięczność. Pamiętamy o Was, Bohaterowie i wytrwamy w przekazywaniu następnym generacjom wieści o Waszym wielkim zwycięstwie!

Wiązanki kwiatów pod obeliskiem złożyli przedstawiciele władz powiatu pilskiego i miasta Piły, radni, parlamentarzyści, przedstawiciele związków i organizacji kombatanckich i wojskowych, partii politycznych, szkół, zakładów pracy, instytucji, związków i organizacji społecznych.

Wiązanki kwiatów zostały też złożone pod tablicą pamiątkową na ul. Śródmiejskiej w Pile.