Stadion przy ul. Okrzei w Pile - trwają prace nad nowym wizerunkiem

Data: 29-12-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Stadion przy ul. Okrzei w Pile - trwają prace nad nowym wizerunkiem

Trwają prace związane z przygotowaniem założeń do programu funkcjonalno-użytkowego stadionu przy ul. Okrzei w Pile. W 2016 roku ma być przygotowana również dokumentacja techniczna inwestycji.

Stadion przy ul. Okrzei w Pile jest własnością Powiatu Pilskiego od 2001 roku. Przez wiele lat nie był poddawany gruntownym remontom. Obiekt położony jest w centrum miasta, z bardzo dobrym dojazdem, zajmuje powierzchnię 4,3 hektara, otoczony jest terenami zielonymi. Władze powiatu planują w 2016 roku zakończyć prace dokumentacyjno-projektowe związane z jego modernizacją.

Stadion przy ul. Okrzei w Pile nie jest zwykłym terenem budowlanym, lecz wartością historyczną, którą mogą cenić tylko prawdziwi patrioci. I sam obiekt, i wydarzenia, które się na nim odbywały przyprawiają o dumę nawet po blisko 100 latach. Nie możemy tego zaprzepaścić – mówi starosta pilski Franciszek Tamas.

Dlatego też Zarząd Powiatu w Pile przy opracowaniu założeń do programu funkcjonalno-użytkowego obiektu chce poznać bliżej jego historię m.in. poprzez wydarzenia, które się na nim odbywały.

- Jest to najstarszy stadion w Pile i przez wiele lat, to właśnie tutaj kumulowało się życie sportowe Piły. Niestety do dzisiaj zachowało się niewiele fotografii, zarówno przedwojennych jak i powojennych, które by to odzwierciedlały – mówi kustosz Muzeum Stanisława Staszica w Pile Maciej Usurski.

Starostwo Powiatowe w Pile zwraca się z prośbą do mieszkańców, którzy mają takie fotografie, o ich udostępnienie na potrzeby przygotowania do modernizacji oraz - w przyszłości - do wydania monografii tego obiektu.

- Zależy mi na tym, aby stadion przy ul. Okrzei po modernizacji nawiązywał do bogatej historii sportowej tego miejsca i miasta, ponieważ niewiele mamy obiektów historycznych w Pile – mówi Robert Judycki, radny Rady Powiatu w Pile.

Stadion, po modernizacji, miałby przede wszystkim odpowiadać potrzebom mieszkańców, którzy mogli by tutaj aktywnie spędzać czas.

- Chcielibyśmy nie tylko odbudować to co jest, ale również uatrakcyjnić obiekt pod względem sportowym i rekreacyjnym. Dlatego też chcemy rozmawiać i konsultować zakres modernizacji stadionu z przedstawicielami środowisk sportowych, rekreacyjnych i nauczycielskich, po to by jak najlepiej wykorzystać jego ogromny potencjał i wszechstronność - mówi Eligiusz Komarowski, etatowy członek zarządu.

Po modernizacji stadion przy ul. Okrzei ma być doskonałym miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców powiatu pilskiego i Piły, gdzie łączyć się będzie nowoczesność z historią.