Budżet na 2016r. - realny i racjonalny, a pod względem inwestycyjnym - rewolucyjny

Data: 23-12-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Rada Powiatu w Pile, na sesji w dniu 21 grudnia br. podjęła uchwałę w sprawie budżetu powiatu na 2016 rok. Starosta pilski Franciszek Tamas, Zarząd Powiatu oraz koalicja rządząca określają ten budżet jako realny i racjonalny, a pod względem inwestycyjnym – rewolucyjny.

Budżet na 2016 rok jest pierwszym, autorskim budżetem obecnego Zarządu Powiatu pod przewodnictwem starosty pilskiego Franciszka Tamasa i koalicji Porozumienie Samorządowe – Polskie Stronnictwo Ludowe. Dochody zaplanowano na poziomie 138 mln zł i są one wyższe od tegorocznych o blisko 2 mln zł. Dochody własne Powiatu będą również wyższe i wyniosą 2 580 tys. zł. Powiat zamierza bowiem sprzedać 11 działek przy ul Świerkowej w Pile (za kwotę 1 mln 200 tys. zł), 8 działek przy ul. Walki Młodych w Pile (1 mln 200 tys. zł) oraz  nieruchomość przy ul. Wojska Polskiego w Pile (180 tys. zł). Deficyt jaki założono na rok przyszły to 2 mln 400 tys. zł.

- Jako samorządowcy, dysponujący publicznymi pieniędzmi, musimy tak gospodarować  dochodami, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie wszystkich jednostek powiatowych, a także odpowiadać na sygnały i potrzeby mieszkańców - mówił podczas sesji przewodniczący Klubu Radnych Porozumienia Samorządowego Henryk Stokłosa. - Po to przecież, jako radni, tutaj jesteśmy. Zarząd Powiatu, przedstawiając projekt budżetu na 2016 rok, te założenia realizuje w 100 procentach.

Wydatki powiatu zaplanowano na poziomie 140 mln zł i zdaniem starosty pilskiego, Zarządu Powiatu są one racjonalne, a budżet jest prorozwojowy i proinwestycyjny. Na wydatki inwestycyjne Zarząd Powiatu zaplanował 12 mln 300 tys. zł, co stanowi blisko 9% wydatków budżetowych ogółem. Z tej kwoty blisko 9 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje drogowe, między innymi na modernizację: drogi Kruszki – Kijaszkowo, drogi na Płotki w Pile, drogi do Tarnowa od skrzyżowania z drogą krajową numer 10. Gmina Piła otrzyma też dodatkowo z budżetu powiatu 1 mln złotych na bieżące utrzymanie dróg oraz 1 mln złotych na inwestycje drogowe i wykup gruntów. W projekcie budżetu zaplanowano też ponad 1 mln złotych jako zabezpieczenie na wykonanie tzw. nakładek bitumicznych. W ramach tych środków przebudowana zostanie też droga w Dobrzycy od skrzyżowania z drogą krajową nr 11. W roku przyszłym nie zabraknie też wielu innych, mniejszych inwestycji, realizowanych wspólnie z samorządami gminnymi.

W 2016 roku Powiat Pilski rozpocznie też przygotowania do budowy hali sportowej przy ul. Wincentego Pola w Pile. Hala ma służyć przede wszystkim uczniom Liceum Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej oraz I Liceum Ogólnokształcącego. W Wieloletniej Prognozie Finansowej na ten cel zaplanowano odpowiednio 1 mln zł w 2016r., 5 mln zł w 2017r. oraz 2 mln zł w 2018r. Przed Zarządem Powiatu także przygotowania do kolejnego dużego zadania - modernizacji stadionu przy ul. Okrzei w Pile.

Zarząd Powiatu w Pile zamierza inwestować również w poprawę bazy placówek oświatowych i pomocy społecznej. Tylko na doposażenie, remonty i modernizacje w pięciu Domach Pomocy Społecznej przeznaczone będzie blisko 400 tys. złotych więcej  niż roku bieżącym. Poza tym Zarząd planuje także podnieść pensjonariuszom dzienną stawkę żywieniową.

W 2016 roku, Starosta i Zarząd Powiatu chce również uregulować płace, zwłaszcza pracownikom najniżej uposażonym, w Starostwie Powiatowym w Pile i w jednostkach podległych. Średnia wysokość podwyżek ma być na poziomie 3%. Radni Porozumienia Samorządowego zobowiązali Zarząd, do zwiększenia tego poziomu przy podziale wolnych środków za 2015 rok, powstałych w wyniku wdrożonych oszczędności.

- Chcielibyśmy dać godziwe podwyżki najmniej zarabiającym, chcielibyśmy też więcej pieniędzy przeznaczyć na inwestycje – mówi starosta pilski Franciszek Tamas. - Niestety jest to niemożliwe, ponieważ dochody są ograniczone, a potrzeb bardzo dużo. Musieliśmy więc wybrać te najpilniejsze. Sytuacji nie ułatwia też obciążenie budżetu kredytami zaciągniętymi w poprzednich latach. Tylko w przyszłym roku na spłatę kredytu wraz z odsetkami, będziemy musieli przeznaczyć 6 mln zł. Uważam jednak, iż nasz budżet jest racjonalny, realny a pod względem inwestycyjnym – rewolucyjny.

Za przyjęciem uchwały budżetowej głosowało 18 radnych, 7 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.