Stadion przy ul. Okrzei w Pile – masz historyczne zdjęcia?

Data: 16-12-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Stadion przy ul. Okrzei w Pile – masz historyczne zdjęcia?

Starosta pilski Franciszek Tamas zwraca się z apelem do mieszkańców Piły, którzy dysponują historycznymi zdjęciami stadionu przy ul. Okrzei w Pile, o ich udostępnienie Starostwu Powiatowemu w Pile. Zdjęcia miałyby posłużyć do przygotowania nowej koncepcji zagospodarowania obiektu i w przyszłości opracowania jego monografii.

Jak już informowaliśmy stadion sportowy przy ul. Okrzei może stać się wizytówką Piły, a to za sprawą modernizacji, która ma szansę rozpocząć się już w przyszłym roku. Z taką interpelacją wystąpił radny Rady Powiatu w Pile Robert Judycki. - Bywam na tym stadionie przy okazji różnych wydarzeń i uważam, że zasługuje on na gruntowną przebudowę – mówi Robert Judycki, radny Rady Powiatu w Pile. - Przy opracowaniu nowej koncepcji warto zastanowić się nad jak najlepszą funkcjonalnością obiektu pod kątem organizacji imprez na terenie miasta, nie tylko sportowych, ale również spotkań firmowych, a nawet dożynek powiatowych. Bardzo zależy mi, aby udało się wtrącić historyczne elementy w nowy „klimat" tego stadionu.

Stadion przy ul. Okrzei ma bardzo bogatą historię, której początki sięgają roku 1922. - W latach międzywojennych odbywały się tutaj spotkania międzypaństwowe, jak choćby mecz piłkarski pomiędzy miejscową drużyną SV „Hertha” 1910 a „Polonią” Bydgoszcz. Z tej okazji przybyło do Piły wielu Polaków z okolicznych miejscowości w tym również ze Złotowa i Zakrzewa z flagami narodowymi aby kibicować bydgoszczanom  – mówi Maciej Usurski, kustosz Muzeum Stanisława Staszica w Pile, który badał historię obiektów sportowych w Pile. - Po wojnie najpierw trenowali tu zawodnicy Robotniczego Klubu Sportowego „Orzeł” założonego przy Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego, a od 1948 roku służył on piłkarzom Kolejowego Klubu Sportowego „Polonia” utworzonego przez pracowników parowozowni i stacji PKP Piła. Dopiero w latach osiemdziesiątych obiekt przejął Klub Sportowy „Gwardia”. Od 2001 roku jego właścicielem jest Powiat Pilski.

Starosta pilski Franciszek Tamas uważa, że nowa koncepcja zagospodarowania stadionu przy ul. Okrzei rzeczywiście musi odpowiadać potrzebom mieszkańców. Zgadza się również z tym, iż nie można zaprzepaścić jego spuścizny historycznej. - Bez wątpienia jest to unikatowy obiekt nie tylko z uwagi na jego położenie czy potencjalne możliwości wykorzystania do celów sportowo-rekreacyjnych, ale przede wszystkim z uwagi na ogromne tradycje – mówi starosta pilski Franciszek Tamas. - To tu kumulowało się życie sportowe miasta przez wiele lat i chcemy o tym pamiętać. Dlatego też zwracam się z prośbą do wszystkich mieszkańców Piły o udostępnienie Starostwu przedwojennych i powojennych zdjęć tego obiektu oraz organizowanych tam zawodów czy spotkań. Fotografie pomogą nam - przygotowując nową koncepcję - poczuć ducha tego obiektu, a w przyszłości wydać jego monografię.

Fotografie stadionu przy ul. Okrzei oraz wydarzeń, które się na nim odbywały bardzo prosimy udostępniać na adres e-mail: starostwo@powiat.pila.pl. Wszystkie zdjęcia dostarczone osobiście do sekretariatu Starostwa Powiatowego w Pile przy al. Niepodległości 33/35 po skopiowaniu, zostaną zwrócone właścicielom.