Dzień Zdrowia Piersi

Data: 21-10-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Dzień Zdrowia Piersi

Dziś odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Zdrowia Piersi. Była to już dziesiąta, jubileuszowa, edycja tego wydarzenia. Tradycyjnie obchodom towarzyszył Marsz Zdrowia. Patronował im starosta pilski Franciszek Tamas.

Październik obchodzimy jako Miesiąc Świadomości i Profilaktyki Raka Piersi. Dzisiaj, w XXI wieku, rak piersi nadal pozostaje nowotworem najczęściej rozpoznawanym u kobiet, jednak jego wczesne wykrycie, daje ponad 90 proc. szans na wyleczenie. Ważna jest też świadomość, że jest to choroba, która dotyka również młodych ludzi. Symbolem  walki z rakiem piersi jest różowa wstążeczka, którą przypinają ludzie na całym świecie, aby zamanifestować swoje poparcie dla walki z rakiem piersi. Tak dzieje się również w powiecie pilskim, właśnie za sprawą obchodów Dnia Zdrowia Piersi oraz Marszu Zdrowia.
Organizacja Powiatowych Obchodów Dnia Zdrowia Piersi oraz Marszu Zdrowia to bardzo cenna inicjatywa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, Państwowej  Inspekcji  Sanitarnej  w Pile  i Stowarzyszenia  Pilski Klub Amazonek. Szczególne podziękowania należą się pani Elżbiecie Stoińskiej ze Stowarzyszenia Pilski Klub  Amazonek oraz pedagogowi ZSP nr 2 pani Danucie Wolny.

Obchody Dnia Zdrowia Piersi były też okazją do uroczystego podsumowania konkursu fotograficznego dla młodzieży pt. ”Pamiętaj o profilaktyce – chroń siebie i najbliższych”. Jury pod przewodnictwem Alicji Krzyżanowskiej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile zadecydowało o następującym podziale nagród:

I miejsce, nagroda Starosty Pilskiego - Paulina Błauciak, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile;
II miejsce, nagroda Prezydenta Miasta Piły - Elżbieta Rzeszutko, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku;
III miejsce, nagroda dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile – Olga Rudzińska, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile;
nagroda Stowarzyszenia Pilski Klub Amazonek i nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Wyrzysk - Elżbieta Rzeszutko, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku;
nagroda Stowarzyszenia Europa Donna w Pile – Przemysław Erdmann, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile.