Będą punkty nieodpłatnej pomocy prawnej

Data: 21-10-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Będą punkty nieodpłatnej pomocy prawnej

Na terenie powiatu pilskiego z dniem 1 stycznia 2016r. rozpoczną działalność punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Powstaną one w każdej gminie.

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, nakłada na powiaty nowe zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej. Zadanie to realizowane może być przez powiat w porozumieniu z gminami albo samodzielnie. Zgodnie z postanowieniami wymienionej ustawy Powiat Pilski zobowiązany jest do utworzenia na swoim terenie 6 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Ustawodawca zastrzegł, że prowadzenie połowy z nich powierzyć należy, wyłonionym w otwartym konkursie ofert, organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność pożytku publicznego. Taki konkurs zostanie ogłoszony przez Powiat Pilski. Pozostałe punkty będą prowadzić radcowie i adwokaci.

- Już podczas wstępnych konsultacji okazało się, że wszystkie gminy powiatu pilskiego są zainteresowane utworzeniem na swoim terenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej – mówi starosta pilski Franciszek Tamas. - W związku z tym podjęliśmy decyzję o utworzeniu punktów oraz ich filii, w taki sposób, aby mieszkańcy wszystkich gmin mieli ułatwiony dostęp do porad prawnych udzielanych przez adwokatów, radców prawnych lub doradców podatkowych.

Wykaz lokalizacji, w których będzie prowadzona nieodpłatna pomoc prawna na terenie powiatu pilskiego:
Piła –  Starostwo Powiatowe, Al. Niepodległości 33/35; Ośrodek Wsparcia przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Bohaterów Stalingradu 23;
Szydłowo – Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie;
Ujście – Ujski Dom Kultury, ul. Czarnkowska 32;
Kaczory – Urząd Gminy Kaczory, ul. Dworcowa 22;
Białośliwie – Urząd Gminy Białośliwie, ul. Księdza Kordeckiego 1;
Miasteczko Krajeńskie – Gminny Dom Kultury, ul. Dąbrowskiego 41;
Łobżenica – Centrum Profilaktyki i Aktywności Społecznej, ul. Złotowska 16A;
Wysoka – Sala Ślubów, Pl. Powstańców Wielkopolskich 20/21;
Wyrzysk – Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Bydgoska 38.

Agnieszka Matusiak