Starosta apeluje o udział w bezpłatnych badaniach

Data: 15-10-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Starosta apeluje o udział w bezpłatnych badaniach

Starosta pilski Franciszek Tamas, zaapelował do pracodawców o umożliwienie swoim pracownikom, udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych, w zakresie chorób nowotworowych jelita grubego, płuc i oskrzeli oraz sutka. Badania są całkowicie bezpłatne.

Profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych poświęcona była 13. Powiatowa Konferencja Promocji Zdrowia połączona z konferencją nt. realizacji powiatowego programu „Poprawa zdrowia publicznego i ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu”, która odbyła się dziś w BWAiUP w Pile. W ramach programu wykonywane są bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku nowotworu jelita grubego, nowotworu sutka oraz nowotworów płuc i oskrzeli. Jest to ogromne przedsięwzięcie, które zakłada przebadanie do końca kwietnia 2016 roku, 2,5 tysiąca osób. Wykonywaniem badań zajmuje się Szpital Specjalistyczny w Pile.

- To, że mieszkańcy mogą korzystać z tych badań, podkreślam - całkowicie bezpłatnie - to ogromny sukces, ponieważ  Powiat Pilski pozyskał na ich realizację dofinansowanie w pełnej wysokości ponad 2 milionów złotych z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa – mówił podczas konferencji starosta pilski Franciszek Tamas. - Prócz badań profilaktycznych, celem projektu jest też promocja zdrowego stylu życia oraz edukacja młodego pokolenia. Zadania te realizujemy wspólnie z gminami, za co chciałbym serdecznie podziękować wójtom i burmistrzom, za ich zaangażowanie i ogromne wsparcie. Zachęcam także do współpracy lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej i pielęgniarki rodzinne, ponieważ bez ich udziału trudne będzie dotarcie do wszystkich zainteresowanych.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone również badania ankietowe mieszkańców, których efektem ma być raport epidemiologiczny populacji powiatu pilskiego w zakresie nowotworów i stylu życia. Powstanie w ten sposób kopalnia wiedzy o naszym stanie zdrowia.
Warto wiedzieć też, iż w ramach projektu zainteresowane osoby dowożone są na badania do Szpitala Specjalistycznego z każdej miejscowości gminnej. Pacjenci są zabierani ze wskazanego miejsca w danej miejscowości, przewożeni do szpitala na badania i po badaniach odwożeni. Ciągle jednak chętnych do skorzystania z badań jest stosunkowo zbyt mało.

- Dlatego apeluję do wszystkich pracodawców, do dyrektorów zakładów pracy i instytucji na terenie powiatu pilskiego, aby umożliwili swoim pracownikom skorzystanie z nich w godzinach pracy (bez konieczności brania urlopu czy potrącania wynagrodzenia z tytułu nieobecności). Tak właśnie zrobiłem jako Starosta Pilski – wydałem zgodę na korzystanie z tych badań w godzinach pracy, wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego w Pile i jednostek podległych. Mam nadzieję, że za nami pójdą inni pracodawcy – mówił starosta Franciszek Tamas. - Jeszcze raz podkreślam, iż za badania nie trzeba płacić, a jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych nikogo nie trzeba przekonywać. Takiej okazji, jako mieszkańcy powiatu pilskiego, nie możemy zmarnować.

Zgłoszenia na badania przyjmowane są w Szpitalu Specjalistycznym w Pile (kancelaria szpitala, parter, pok. nr D 14), w Starostwie Powiatowym w Pile (pok. 316), w gabinetach lekarzy rodzinnych, w urzędach miast i gmin całego powiatu pilskiego. Osoby, które zgłoszą się na badania otrzymają do wypełnienia ankietę. Ankietę można pobrać również na stronie www.zdrowie.powiat.pila.pl. Szczegółowych informacji udziela Wydział Funduszy Pomocowych i Zamówień Publicznych Starostwa Powiatowego w Pile tel. 67 210 93 15 lub Szpital Specjalistyczny w Pile 67 210 62 06.

Agnieszka Matusiak