Ćwiczenia służb ratowniczo-gaśniczych

Data: 22-09-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ćwiczenia służb ratowniczo-gaśniczych

Starosta Pilski Franciszek Tamas uczestniczył w ćwiczeniach taktyczno-bojowych z zakresu gaszenia wielkopowierzchniowego pożaru lasu, które odbyły się 22 września br. na terenie Leśnictwa Mały Borek (Nadleśnictwo Zrojowa Góra).

Scenariusz ćwiczeń zakładał pożar w okolicy Szpitala Specjalistycznego w Pile, który w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych gwałtownie się rozwijał. W wyniku silnego zadymienia oraz kierunku wiatru ulica Rydygiera została zamknięta, konieczne było też ewakuowanie części pacjentów szpitala.

Były to największe w ostatnich latach ćwiczenia przygotowane na wypadek potencjalnych zagrożeń zarówno przypadkowych jak i celowych, uwzględniające wielowątkowość sytuacji czyli m.in. pożar dużego obszaru leśnego, celowe działanie człowieka, ewakuację pacjentów szpitala oraz ich transport drogami ewakuacyjnymi po uwzględnieniu nieprzejezdności dróg głównych.

- Ćwiczenia pokazały jak współpracują w takich sytuacjach jednostki Powiatu Pilskiego z Państwową Strażą Pożarną, policją, leśnikami czy energetykami. Pozwoliły też na kompleksowe wykorzystanie sprzętu ratowniczo-gaśniczego wraz z samolotami Dromader z  Leśnej Bazy Lotniczej w Krępsku – mówi Franciszek Tamas, starosta pilski. - Im więcej takich ćwiczeń, tym w realnym zagrożeniu sprawniejsze działanie. Składam jednocześnie ogromne podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczeń od strażaka po komendanta jak i wszystkim członkom pozostałych służb – dodaje Franciszek Tamas.

W ćwiczeniach uczestniczyło ok. 150 osób, w tym ponad 100 strażaków.

Tekst: Agnieszka Matusiak
Zdjęcia: KP PSP w Pile, Henryk Serwus