O drogach i kolei zdań kilka

Data: 02-06-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

O drogach i kolei zdań kilka

Bogaty był plan poniedziałkowej wizyty w pilskim Starostwie Wojciecha Jankowiaka, wicemarszałka województwa wielkopolskiego. Najpierw gość uczestniczył w spotkaniu z władzami gmin powiatu pilskiego, podczas którego rozmawiano przede wszystkim o drogowych inwestycjach. Później marszałek dyskutował z przedsiębiorcami i wreszcie, podczas konferencji prasowej, z licznie zgromadzonymi dziennikarzami.

- Plany inwestycyjne na drogach wojewódzkich są bogate, choć, ze względu na ograniczoność środków, nie wszystkie uda się zrealizować do 2020 roku, a więc do końca obecnej perspektywy unijnej – informował marszałek Jankowiak. – Na terenie powiatu pilskiego i powiatów ościennych priorytetowymi przedsięwzięciami będą prace na drogach Wyrzysk – Osiek, Ujście – Piotrowo oraz Krajenka – Wysoka – Mieścisko.

Te trasy mają rekomendację władz marszałkowskich, natomiast – w miarę możliwości – podjęte zostaną również inne inwestycje. – W przypadku budowy chodników, sygnalizacji świetlnej oraz innych, mniej spektakularnych zadań liczymy na współpracę z gminami – nie krył gość spotkania.

Dużą część dyskusji zdominowała kwestia modernizacji linii kolejowej Piła – Poznań. Zdaniem marszałka, remont torów i sieci trakcyjnej zajmie dwa lata, a poprzedzą je intensywne działania projektowe. Do końca 2018 roku zadanie powinno być sfinalizowane. – Chcemy, aby przy okazji wyremontowano przejścia podziemne na pilskim dworcu i dwa tunele znajdujące się w Chodzieży. Liczę, że po remoncie na pewnych odcinkach poznańsko – pilskiej trasy będzie można pojechać z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Zdaniem specjalistów jest to możliwe – podsumował marszałek.