Rozmawiali o dobrej współpracy

Data: 12-05-2015    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Rozmawiali o dobrej współpracy

Do pilskiego Starostwa dotarły władze wszystkich gmin tworzących powiat, radni oraz zarząd powiatu w Pile. Był również senator Mieczysław Augustyn. Obecność tak licznej grupy osób odpowiedzialnych za zarządzanie północną częścią Wielkopolski była efektem ustaleń, jakie poczyniono podczas kwietniowej sesji Rady Powiatu w Pile. Główny wątek poniedziałkowej dyskusji dotyczył projektu senackiej ustawy o samorządzie powiatowym, na mocy której Piła miałaby prawo stanowić w przyszłości powiat grodzki, wyłączając się ze struktur obowiązujących od czasu reformy administracyjnej z 1999 roku.

- Życzymy sobie nie wojny, a dobrej współpracy – tymi słowami zaczął spotkanie Franciszek Tamas, starosta pilski, dając w ten sposób do zrozumienia, że napięta sytuacja na linii powiat – Piła jest całkowicie niepożądana. W tym celu zaproponował Piotrowi Głowskiemu, prezydentowi Piły, robocze spotkanie, które ma się odbyć w najbliższych dniach. Z kolei włodarz miasta podkreślił, że dyskutowany projekt ustawy daje Pile możliwość samostanowienia, ale o niczym jeszcze nie decyduje. – Wszystko zależy od właściwego współdziałania. Podkreślam też, że w dyskusji na temat przyszłości powiatu nie kierują mną żadne względy polityczne.

Obawy związane z ewentualnym wystąpieniem największego miasta z obecnych struktur wyartykułował między innymi Brunon Wolski, wójt gminy Kaczory: - Trudno wyobrazić sobie powiat pilski bez Piły. Łączące nas obecnie zależności są bardzo silne, dlatego oprócz aspektu finansowego trzeba rozważyć również aspekt społeczny. Ewentualne zmiany mogą rozluźnić nasze relacje. Uważam, że obecne rozwiązanie jest optymalne i dobrze przemyślane. Taką ideę popieraliśmy kilkanaście lat temu, kiedy zamiast do Chodzieży, przyłączyliśmy się do Piły, stawiając warunek, że będzie to powiat ziemski. Pod względem geograficznym Kaczory łączą pozostałe gminy, bez nas nie byłoby powiatu pilskiego.

Jednym z kluczowych punktów spotkania w Starostwie była rozmowa na temat zawiązania Konwentu Samorządów Powiatu Pilskiego, który miałyby tworzyć władze powiatu i wszystkich gmin. Organ byłby koordynatorem współpracy między jednostkami samorządowymi. Wewnętrzne prace nad jego utworzeniem prowadził zarząd powiatu w Pile ze starostą Franciszkiem Tamasem na czele. Zgodnie  z deklaracją starosty, w ciągu dwóch tygodni zostaną przygotowane ramy prawne nowego organu. Do ich skonstruowania zaproszono także wszystkie gminy.